Carlo Michelstaedter

Kısaca: Carlo Michelstaedter (3 Haziran 1887 - 17 Ekim 1910), İtalyan yazar ve filozof ...devamı ☟

Carlo Michelstaedter (3 Haziran 1887 - 17 Ekim 1910), İtalyan yazar ve filozof

Biyografi

Carlo Michelstaedter, Friuli yöresindeki Gorizia`da doğdu. Carlo, zengin İtalyan-Yahudi ailenin dört çocuğundan en küçüğüdü. Sigorta bir acentası müdürü ve Gorizia kitaphanesi derneğinin başkanı olan babasından Carlo`nun, edebiyat öğretmenliğine bir eğilimi vardı; Emma Luzzatto adlı annesi sayesinde ise, aile ve yurduna büyük bir sevgiyi geliştirdi.

Henüz çocukken, kavgacı ve içedönük karakteri varmış ama, Gorizia`da bitirdiği yüksek okulun sonuna doğru parlak, atletik, zeki bir genç adama dönüştü. Sanatsal ve dilsel üstünlüğü için çok sevdiği Florensya`ya taşınmaktan sonra Michelstaedter, Yunanca ve Latince`yi öğrenmeye başladı. Diploma incelemesi olarak eski felsefedeki ikna ve retorik hakkında araştırmayı seçerek Michelstaedter, tam yaratıcı biçimle şu soruna yaklaştı. 1909 yılında Michelstaedter, Gorizia`ya dönüp diploma incelemesiyle uğraşmaya başladı.

1910 yılının son baharı aralarında, 17 Ekimde incelemenin eklerini bitirirken `İkna ve Retorik` eserini sona erdirdi. O günün kendi akşamına doğru Michelstaedter, odasında kapanmaktan sonra intihar etti. Ölümünden sonra arkadaş ve akrabaları, şimdi Gorizia`nın Milli Kitaphanesinde bulunan yazılarını toplayarak, eserlerini yayımlamaya çabayı gösterdiler.

Michelstaedter`in felsefi görüşü

Michelstaedter`in felsefi görüşünün gelişmesini izlemek çok zor: Michelstaedter`in mevsimsiz ölümü sayesinde felsefesinin kaynakları belirlenemeyince, felsefi dizgesi birdenbire oluştuğu gibi görünür. Genel olarak diyebiliriz ki, Michelstaedter`e göre sıradan yaşam gerçek yaşamın yokluğu. Sıradan yaşam son derece dar olur ve sahte zevk ve kazançları vaadeden, adamı aldatan zevk tanrısı tarafından kandırılır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Carlo Michelstaedter Resimleri