--}}

Ceylan

Ceylan, boynuzlugiller (Bovidae) familyasından Gazella cinsini oluşturan çift toynaklılara verilen ad.

Alm. Gazelle (f), Fr. Gazelle (f). İng. Gazelle, antelope. Familyası:Boynuzlugiller (Bovidae). Yaşadığı yerler: Afrika, Arabistan ve Asya’nın çöl steplerinde. Özellikleri: İri gözlü, sarı, kahverenkli vücutlu, sevimli ve seri hareketli, çift parmaklı ve geviş getirir. Tek yavru doğurur. Ömrü: 10 yıl. Çeşitleri: Al, Hint, İran ceylanları meşhurdur.

Boynuzlugiller familyasından, ince uzun bacaklı, parlak iri gözlü, hızlı, zarif ve çevik bir hayvan. Gazel de denir. 30 kadar çeşidi vardır. Sarı-kahverenkli vücutlu olduğundan, toprak rengine kolayca kamufle olur. Sırtlarında açık benekler vardır. Karın kısımları beyaz olup, kısa kuyruklarının ucu püsküllüdür. Çöl ve steplerde yaşar. Ağaçlı bölgelerde az rastlanır. Kumluk arazilerde boldur. Afrika, Arabistan ve Güney Asya’da çöllerin altında kalan yayla ve otlaklarda sürüler halinde yaşar. Boynuzları dallı değildir. Hafif kıvrımlı ve halkalıdır. Başındaki duruşu yaya benzer. Halkaların yaşla ilgisi yoktur.

Bazı dişileri boynuzsuzdur. Kızgınlık dönemlerinde erkekler döğüşür. Doğu Afrika gazelleri yağışlı mevsimlerde otlaklara yayılır. Kurak mevsimler yaklaşınca sürüler halinde yeni otlaklar bulmak için batıya hareket ederler. Bu seyahat esnasında haziran aylarında çiftleşirler. Gebelik süreleri 5-6 aydır. Yağışlı mevsim tekrar yaklaşırken küçük gruplar halinde eski otlaklara döner ve burada yayılırlar. Dişi tek yavru doğurur, yavruyu 6 ay emzirir ve bir yıl bakar. Yumuşak bakışları, iri parlak gözleri ile şiirlere geçmiş olan gazeller, gayet hızlı koşar ve yüksek sıçramalar yapabilir. Sürüler halinde otlanırken, aralarından bir tanesi bekçilik yapar. Eti ve derisi için avlanır. 10 yıl kadar yaşar.

Diğer anlamları

ceylan

Osmanlıca ceylan kelimesinin Türkçe karşılığı.
Geyik çeşidinden küçük, ince bacaklı, pek hafif ve çok koşucu bir kara hayvanı, gazâl.

ceylan

Fransızca ceylan kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Ceylon, island in the Indian Ocean (former name of Sri Lanka)

ceylan

Türkçe ceylan kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Ceylan] n. Ceylon, island in the Indian Ocean (former name of Sri Lanka)
n. gazelle, small antelope (of Africa and Asia)
n. gazelle, small antelope

ceylan

çiftparmaklılardan, boynuzlugiller familyasından, çöllerde yaşayan, çok hızlı koşan, gözlerinin güzelliğiyle tanınan ince bacaklı, zarif, memeli hayvan, gazal (gazella dorcas).

ceylan

Türkçe ceylan kelimesinin Fransızca karşılığı.
gazelle [la]

ceylan

Türkçe ceylan kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Gazelle

ceylan

(Türkçe) Kadın ismi - Hızlı koşan, biçimli bacakları olan ve güzel gözleriyle tanınan bir gazel cinsi.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ceylan
ceylan