Chacabuco Muharebesi

Kısaca: Chacabuco Muharebesi 12 Şubat - 14 Şubat 1817 in Şili'nin Colina şehri yakınlarında meydana gelen muharebedir. Burada Arjantinli ve Şilili bağımsızlık savaşçıları İspanyol kraliyetçileri yenilgiye uğratmışlardır. ...devamı ☟

Chacabuco Muharebesi
Chacabuco Muharebesi

Chacabuco Muharebesi 12 Şubat - 14 Şubat 1817 in Şili'nin Colina şehri yakınlarında meydana gelen muharebedir. Burada Arjantinli ve Şilili bağımsızlık savaşçıları İspanyol kraliyetçileri yenilgiye uğratmışlardır.

Öncesi

1814'de Rancagua Muharebesi'nden beri Şili yeniden İspanyolların kontrolü altındaydı. 1814 - 1818 arasındaki süreye Reconquista zamanı denir.

Bağımsızlık hareketinin liderleri Bernardo O'Higgins ve José Miguel Carrera kaçmak zorunda kalırlar. Arjantin Mendoza'daki sürgünlükte, José de San Martín ve Bernardo O'Higgins İspanyollara karşı yeni bir taarruz planlarlar.

Andları geçiş

Ocak 1817'de José de San Martín'in 4000 civarı adamı İspanyollara sürpriz bir baskın yapmak için Andları geçerler. Aşırı yüksek And geçitlerinin bedeli ağırdır; atların ve de askerlerin yarıya yakını ölür. Ordu kısmen Arjantinli ve kısmen de Şilililerden oluşmaktadır.

Muharebe süreci

Bernardo O'Higgins, kendisine ait bir tümene sahiptir. Riskli bir manevra ile Chacabuco'da İspanyol birliklerine saldırır. Bunlara Rafael Maroto komuta etmektedir. İspanyollar 1500 civarı askerden oluşmaktadır. İlk saldırıları İspanyollar başarılı şekilde püskürtebilirler. Nihayetinde O'Higgins ve General Soler süvari ve süngülü piyadelerle saldırırlar.

İspanyollar teslim olmak zorunda kalır. Santiago^ya giden yol artık serbesttir ve José de San Martín 14 Şubat 1817'de şehri ele geçirir.

Şili bağımsızlığına devam eden yol

İspanyollar buna rağmen tamamen yenilmemişlerdir. Eski ispanyol vali Mariano Osorio yeni bir birlik kurar ve 1818'de Bernardo O'Higgins'i Cancha Rayada Muharebesi'nde yenmeyi başarır. O'Higgins bu esnada kolundan yaralanır.5 Nisan 1818'deki Maipú Muharebesi Şili bağımsızlık savaşçılarına nihai zaferi getirir.

Kaynak

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Chacabuco Muharebesi Resimleri