Chiba Ili

Kısaca: Çiba ili (千葉県, Çiba-ken), Tokyo Metropolü’nde yer alan, Japonya’nın bir ilidir. ...devamı ☟

Chiba ili
Chiba Ili

Çiba ili|千葉県|Çiba-ken}}, Tokyo Metropolü’nde yer alan, Japonya’nın bir ilidir. Merkezi Çiba şehridir. Tarih Çiba ili, 15 Haziran 1873’te, Kisarazu iliyle Inba ilinin (şimdi ikisi de Chiba iline dahil ilçelerdir) birleşimiyle kurulmuştur.

Tarih

sel olarak şimdiki Chiba ili, eski Awa, Kazusa ve Şimousa eyaletlerinden oluşmuştur. Coğrafya Çiba sınırları kuzeyde Tone Nehri’yle İbaraki ilini, batıda Edo Nehri ile Tokyo ilini ve Saitama ilini sınırlar; doğusunda Büyük Okyanus ve güneyinde Tokyo Körfezi ile çevrelenmiştir. Çiba’nın çoğu, verimli bir tarım bölgesi olan tepelik Boso Yarımadası’nda uzanır. En kalabalık alanı, Kanto bölgesi’nin bir parçası olan, Tokyo ve Saitama’nın kentsel yığınına doğru uzanan, ilin kuzeyinde bir bölgedir. Onu, komşusu Tokyo’dan kışın da ılık, yazın daha serin tutan Kuroşiyo Akıntısı, Çiba’nın yakınından akmaktadır.

Şehirler

Semtler

Çiba ilinde 36 adet semt bulunur:
* Abiko * Asahi * Çiba (merkez) ::Çūō-ku ::Hanamigawa-ku ::Inage-ku ::Midori-ku ::Mihama-ku ::Wakaba-ku * Çōşi * Funabaşi * Futtsu * İçihara * İçikawa * İnzai * İsumi * Kamagaya * Kamogawa * Kaşiwa * Katori * Katsuura * Kimitsu * Kisarazu * Matsudo * Minamibōsō * Mobara * Nagareyama * Naraşino * Narita * Noda * Sakura * Sanmu * Şiroi * Sodegaura * Sōsa * Tateyama * Tomisato * Tōgane * Urayasu * Yaçimata * Yaçiyo * Yotsukaidō
Ekonomi Tokyo Körfezi üzerindeki uzun sahil şeridi sayesinde Çiba, Japonya’nın en büyük sanayi alanlarından biridir. Çiba, 1950’de büyük Kawasaki Çelik fabrikası için arazi olarak seçildikten sonra, il yönetimi fabrikalar, rıhtımlar ve limanlar için deniz kenarında büyük miktarda parsellemeye ve büyük ölçekli reklam kampanyasına odaklandı. Kimyasal üretim, petrokimya rafinerisi ve makine üretimi bugün Çiba’daki üç büyük endüstrisi olup, ilin ihracatının %45’ini oluşturur. Son yıllarda yönetim, iç bölgelerde de gelişim sağlamak için 80’den fazla endüstriyel parka kaynak sağlamıştır. İl, ayrıca Japonya’nın en büyük ikinci tarımsal üretimine sahiptir. Tüm iller arasında, sadece Hokkaido daha fazla tarımsal üretim yapar ve Çiba Hokkaido’yu sebze üretiminde geçer. Tokyo Körfezi’inden büyük miktarlarda deniz yosunu toplanır. (Deniz yosunu Japonya’da yemeklerde ve salatalarda tüketilir.) Nüfus Çiba’nın halkı, ilin güçlü ticari ve sanayi sektörleri sayesinde, Japonya’nın en yüksek gelirli olanlarından biridir. Toplam geliri 3,1 milyon Yen ile ülkede beşincidir.

Nüfus

un %70’i hizmet sektöründe, %25’i sanayi sektöründe, %5’i tarım sektöründe çalışmaktadır. Eğitim Chiba Prefectural Board of Education adlı kurum, ildeki okulları denetler ve ayrıca liseleri direkt olarak yönetir. Turizm Tokyo Disney Dinlence Yeri, ilin batı sınırının yakınındaki Urayasu’da yer alır. Çiba ayrıca, çok sayıda demiryolu hattı ile Tokyo’ya bağlıdır. Nesiyle meşhur? Çiba, yerfıstığıyla ünlüdür. Japonya’nın yerfıstığının çoğu buradan elde edilir ve ayrıca yerfıstığı yağı için işlenir. Dış bağlantılar * Official Chiba Prefecture website * Chiba Information Guide *

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.