Christopher Nolan

Farklı ve yenilikçi bir ilk film olan “ Following ” ( 1998 ) ile beyaz perdeye hızlı adımlarla ayak basan Londra doğumlu sinemacı Christopher Nolan, ikinci filmi “ Akıl Defteri ” ( 2000 ) ile de sıra dışı bir sinemacı olacağının işaretlerini vermeyi sürdürüyor...

Christopher Nolan

Farklı ve yenilikçi bir ilk film olan “ Following ” ( 1998 ) ile beyaz perdeye hızlı adımlarla ayak basan Londra doğumlu sinemacı Christopher Nolan, ikinci filmi “ Akıl Defteri ” ( 2000 ) ile de sıra dışı bir sinemacı olacağının işaretlerini vermeyi sürdürüyor...

1970 yılında doğan yönetmen, sinemaya çok genç yaşta gönül verdi. Henüz yedi yaşındayken babasının 8mm.lik kamerasını eline alıp amatör filmler çekmeye başlayan Nolan’ın gerçeküstü bir kısa film olan “ tarantella ”sı 1989 yılında PBS “ Image Union ”da gösterildi. University Collage London’da İngiliz Edebiyatı okudu ve öğrencilik yıllarında boş vakitlerini üniversitenin film bölümünün imkanlarından faydalanarak kısa filmler yaparak geçirdi.

Graham Swift’in “ Waterland ” kitabı gibi kitapların etkisinde kalan Nolan, eşzamanlılık konusu üzerinde kafa yormaya başladı. Bu konunun, edebiyatta sinemadan çok daha sık işlendiğinin farkına varan Nolan bu konu üzerindeki düşüncelerini yoğunlaştırdığı sıralarda Londra’daki evine hırsızlar girdi.

Hırsızların kendisi ve hayatı hakkında neler düşünmüş olabileceklerini üzerine uzun süre düşünen Nolan, işsiz bir yazarın, insanların yaşamlarını öğrenmeyi takıntı haline getirmesini ve onları takip ederek, evlerine gizlice girerek hayatları hakkındaki ayrıntıları öğrenmeye çalışmasını konu alan “ Following ” isimli ilk uzun metrajlı filmini böyle bir sürecin sonunda ortaya çıkardı.

Pek çok film festivalinde yarışma bölümü adayları arasına giren “ Following ”, Slamdance Film Festivali’nin “ Siyah Beyaz ” Ödülü’ne layık görüldü.

Bu başarının hemen ardından bir sonraki projesi için kolları sıvayan Nolan, bu projeyi hayata geçirmeyi öyle çok istiyordu ki, 1999 Hong Kong Film Festivali’nde “ Memento ”nun yapımı için konuklardan para toplamaya kadar vardırdı işi.

Erkek kardeşinin yazıp birlikte çıktıkları bir yolculuk sırasında kendisine anlattığı bir hikayeden esinlenen Nolan, hemen bu konu üzerinde yoğun tempolu bir çalışmaya girerek filmin senaryosunu oluşturdu, ardından da filmi hayata geçirebilmek için kaynak arayışına girdi.

İzleyiciye bir bakışta görebileceğinden çok daha fazlasını sunmak isteyen yönetmen, izleyicilerin filmi izlediklerinde bir kez daha izleme isteği duymalarını sağlamak için, senaryo üzerinde ince ince ve titizlikle çalıştı... Sonuçta, derin ve iz bırakan bir gerilim filmi çıktı ortaya...

" Akıl Defteri ", 20. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin “ Dünya Sinemasının Genç Yıldızları ” kapsamında yer aldıktan sonra 2001 Temmuz ayı sonunda bir kez daha sinema salonlarımızın konuğu oldu. Christopher Nolan son olarak, 1997 Norveç yapımı gerilim filmi " Insomnia "nın yeni bir versiyonunu tamamladı. Filmin başrollerinde Al Pacino ve Robin Williams var.

İlgili konuları ara

Yanıtlar