Claudio Monteverdi

Claudio Monteverdi (d. 15 Mayıs 1567, Cremona, İtalya – ö.

Claudio Monteverdi

right|frame|Claduio Monteverdi`nin Venedik`te Strozzi tarafından çizilmiş portresi (1640)]

Claudio Monteverdi, (15Mayıs 1567 - 29 Kasım 1643); Geç Rönesans döneminin İtalyan besteciSİdir

Yaşamında üne kavuşan sanatçı uzun hayatı boyunca hem Rönesans, hem Barok dönemi eseri sayılabilecek eserler verdi ve zamanının müzik döneminde değişiklikler yarattı.

İtalyan kenti Cremona`da 1567`de doğdu. 16 yaşındayken Cremona Katedrali`nde Ingegneri ile çalışmaya başladı. Yirmi yaşına girmeden yenilikçi olmasa bile çağdaş üslupta dini ve dindışı eserler içeren müzik kitapları yayımladı.

1591 yılında Dük Vincenzo Gonzaga`ya yaylı sazlar icracısı olarak hizmet verdi. 1599`da şarkıcı Claudio de Catteneis ile evlendi. Bu evliliğinden üç çocuğu oldu.

Monteverdi, Floransa operalarından etkilenmişti. İlk operası olan "La favola d`Orfeo"`yu ``(Orfeo Efsanesi)`` 1607 yılında tamamladı. Dük 1612`de öldükten sonra Venedik`te San Mark kilisesindeki yeni görevine maestro di cappella (müzik yönetmeni) olarak başladı. Yazdığı bir dizi dini eser ona bütün Avrupa`da ün sağladı.

1637`de Venedik`in ilk opera binasının açılmasından sonra Monteverdi opera bestelemeye yoğunlaşmış; ancak bu eserlerinden sadece iki tanesi günümüze ulaşabilmiştir: "Il ritorno d`Ulisse in patria" ve "l`Incoronazione di Poppea" ``(Poppea`nin Taç Giymesi)``. Bu eserlerden ikincisi, onun en büyük şaheseri kabul edilir.

Bestecinin yaratıcılığı Shakspeare`e benzetilir; üzerinde çalıştığı formları değiştirip geliştirmiştir. 1587 ile 1638 yılları arasında yazdığı, madrigallerden oluşan 8 kitaplık seriyle müziğe büyük katkı yapmıştır` operaya büyük yenilikler getirmiştir. Armonideki modern anlayışın öncüsüdür.

Monteverdi, yaşamı boyunca Venedik halkından büyük saygı gördü. Mezarının bulunduğu Frarri kilisesi`ne bir anıt dikilmiştir.Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar