Poppea Sabina

Kısaca: Poppaea Sabina (d. 30 civarı– ö. 65) Roma İmparatoriçesi ve Roma İmparatoru Nero`nun ikinci karısı. Antik dönem tarihçileri onun güzelliğinden ayrı olarak bir kaç iyi özelliğini aktarırlar ve İmparatoriçe olmak için yaptığı entrikalara odaklanırlar. Binbeşyüz yıl sonra, Claudio Monteverdi son operası olan ``L`incoronazione di Poppea``da (``Poppea`nın taç giyme töreni``), onu daha olumlu bir yönden, imparatorla olan aşkıyla vurgular. ...devamı ☟

Poppaea Sabina (d. 30 civarı– ö. 65) Roma İmparatoriçesi ve Roma İmparatoru Nero`nun ikinci karısı. Antik dönem tarihçileri onun güzelliğinden ayrı olarak bir kaç iyi özelliğini aktarırlar ve İmparatoriçe olmak için yaptığı entrikalara odaklanırlar. Binbeşyüz yıl sonra, Claudio Monteverdi son operası olan ``L`incoronazione di Poppea``da (``Poppea`nın taç giyme töreni``), onu daha olumlu bir yönden, imparatorla olan aşkıyla vurgular.

Hayatı

Soyu ve gençliği

Poppaea Sabina, Titus Ollius ve Yaşlı Poppaea Sabina`nın kızı ve tek çocuğudur. Titus Ollius, Roma imparatoru Tiberius döneminde quaestor olarak görev yaptı. Ollius`un ünlü imparatorluk sarayı muhafızı Lucius Aelius Sejanus ile olan arkadaşlığı, kamu ofisini kazananmadan önce onu harap etti. Titus Ollius, Picenum`dandı (modern Marche ve Abruzzi, İtalya) ve İmparatorluk politikalarında tanınmayan küşük bir karakterdi. Annesi Yaşlı Poppaea Sabina, Roma tarihçisi Tacitus tarafından zengin kadın ve kadının ayrı tutulanı diye övülen, seçkin bir kadındı. Tacitus onu, döneminin en sevimli kadını diye tanımlar. 47 yılında, Roma İmparatoriçesi Valeria Messalina`nın entrikasının masum bir kurbanı olarak bir suikast ile ilişkilendirildi.

Yaşlı Poppaea Sabina`nın babası Gaius Poppaeus Sabinus`tur. Bu mütevazı bir aileden gelen adam 9 yılında Konsüldü. Konsüllüğü sırasında, geleceğin Roma imparatoru Vespasian doğdu. İmparator Tiberius döneminde, 26 yılında [1]`da bastırdığı bir isyan için askeri bir zafer alayı ile ödüllendirildi. 15 yılından ölümüne kadar Yunanistan ve diğer eyaletlerde Imperial Proconsul ya da vali olarak görev yaptı. Bu yetenekli yönetici Roma imparatorlarının dostluğunun keyfini çıkardı. 35 yılının son günlerinde doğal nedenlerle öldü. Baba tarafından büyük babasının ölümü üzerine, Poppaea Sabina anne tarafından büyük babasının adını aldı.

Poppaea Sabina`nın babası 31 yılında öldü. Annesi, Publius Cornelius Lentulus Scipio (I) ile evlendi. Lentulus Scipio, 22 de tümen komutanı, 24 de Konsül ve sonrada Senatörlük yapmıştır. 56 yılında Konsül ve sonradan Konsül olan Publius Cornelius Lentulus Scipio (II), büyük ihtimalle Poppaea`nın üvey erkek kardeşidir.

Rufrius Crispinus ile evliliği

Poppaea Sabina`nın ilk evliliği 44 yılında evlendiği equestrian sınıftan bir adam olan Rufrius Crispinus`tur. İmparator Claudius`un saltanatı sırasında Praetorian muhafız`ların lideridir. 51 de, Claudius`la evlenerek İmparatoriçe olan Genç Agrippina, onu Messelina`nın anısına sadık kalmakla suçlayarak görevden aldırmış ve onun yerine Burrus`u atamıştır. Sonradan Nero zamanında idam edilmiştir. Poppaea`nın kocasından Genç Rufrius Crispinus adında bir oğlu olmuş ve bu çocuk annesinin ölümünden sonra İmparator Nero tarafından çıktıkları bir balık avı yolculuğunda boğulmuştur.

Otho ile evliliği

Poppaea Sabina, daha sonra imparator Nero`nun yakın arkadaşı Otho ile evlenmiştir. Nero, Poppea`ya aşık olmuş ve ardından Poppea Nero`nun metresi olmuştur. 58 yılında kocası Otho`dan boşanarak tüm dikkatini tek başına Roma imparatoriçesi olmaya vermiştir. Otho, Lusitania eyaletine vali olarak atanarak Roma`dan uzaklaştırılmıştır (Otho on yıl sonra kısa bir süre için Nero`nun ölümü üzerine Galba`nın ardından imparator olmuştur).

İmparatoriçe

Tacitus`a göre Poppaea, hırslı ve acımasız birisidir. Aktardığına göre Poppaea, Otho ile Nero`ya yakın olabilmek için evlenmiş ve ve sonrada onun metresi olmayı başarmıştı. Söylenenlere göre Nero`nun annesi Genç Agrippina tehlikeyi görmüş ve onu Poppaea`dan uzak durması için ikna etmeye çalışmıştı. Poppaea hakkındaki bu tartışma, Nero`nun kendi annesini öldürtmesinin nedenlerinden birisi olarak görülür. Agrippina`nın ölümüyle birlikte, Poppaea`ın yaptığı baskının Nero üzerindeki etkisi o kadar büyük olmuştu ki, 62 yılında onunla evlenebilmek için ilk karısı Claudia Octavia`dan boşanmıştı (daha sonra öldürüldü). Octavia başlangıçta Campania`ya sürgüne gönderildi ardından da, zina suçlamasıyla Pandateria adasında hapsedildi (gözden düşen imparatorluk ailesi mensuplarının genellikle gönderildiği ada). Bazı kilise kayıtlarına göre Hristiyan`ların cezalandırılmasını teşvik eden Nero değil, kirli işlerini örtbas etmeye çalışan Poppaea`ydı.

Diğer taraftan Yahudi tarihçi Josephus, çok farklı bir Poppaea portresi çizer. Onu, Nero`yu Yahudilere merhametli davranmaya teşvik eden oldukça dindar (belkide bir Yahudi dönmesi olduğundan) bir kadın olarak tasvir eder.Joesphus ``Antiquity of the Jews`` XX.8.11; Josephus ``Flavius Josephus`un hayatı`` 3

21 Ocak 63 tarihinde doğan kızları Claudia Augusta sadece dört aylıkken ölmüştür. Claudia`nın doğumunda Nero, anne ve çocuğunu Augusta ünvanıyla onore etmiştir.

Suetonius`a göre, Poppaea ikinci çocuğunun doğumunu beklerken, oyunlarda çok zaman geçirmesi nedeniyle İmparatorla hararetli bir şekilde tartışmış, Nero`nun bir öfke patlaması sonucu karnına vurması ölümüne neden olmuştur. Bir çok modern tarihçi Poppeaea`nın düşük komplikasyonları sonucu öldüğünü varsayar.

Poppaea Sabina 65 yılında öldüğünde, Nero tam bir yas içindeydi. Vücudu yakılmak yerine, baharatlarla dolduruldu, mumyalandı ve Augustus`un Mozole`sine konuldu. Nero, cenaze sıarsında onu ve onun kutsal onurunu bir methiye ile övdü. Nero`un Poppaea Sabina hakkındaki methiyesi, onu sevmeyenler ve onun zulmünü ve ahlaksızlığını hatırlayanlar arasında tartışmalara neden oldu.

Cassius Dio`ya göre Poppaea, süt banyosu yapmaktan hoşlanıyordu. Her gün banyo yapıyordu çünkü bir keresinde, "onun içinde rahatsızlıklarını ve güzelliğinin bozulmalarını alıp götüren gizli bir sihir var" demişti.

=Dış bağlantılar=

Kaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org/wiki/Poppaea_Sabina |tarih=30 Mart 2007 |dil=İngilizce |madde=Poppaea Sabina

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

15 22 24 26 30 31 35 44 47 51

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.