--}}

Derya Alabora

Derya Alabora (tam adı Derya Alabora Yücel) (d. 19 Ağustos 1959, İstanbul) Türk oyuncu. Özellikle Masumiyet filmi, farklı tiyatro gruplarıyla yaptığı tiyatro çalışmaları ve Şaşıfelek Çıkmazı dizisiyle tanınır.

Derya Alabora ``(Derya Alabora Yücel)`` (d. 19 Ağustos ?, İstanbul) Türk oyuncu. Özellikle Masumiyet filmi, farklı tiyatro gruplarıyla yaptığı tiyatro çalışmaları ve Şaşıfelek Çıkmazı dizisiyle tanınır.

1982 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalından mezun olmuştur. Aynı bölümde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Digital Film Academy İstanbul`da ders vermektedir.

Kariyeri

Tiyatro

Mezuniyetinin ardından bir yıl Bursa Devlet Tiyatrosunda çalışmıştır. Devlet Tiyatrolarından istifa ettikten sonra ise, çeşitli özel tiyatro gruplarının oyunlarında yer almıştır. Bir süre Ali Poyrazoğlu ile çalıştıktan sonra, Özdemir Çiftçioğlu ile birlikte Tiyatro Grup`u kurmuştur. 5. Sokak Tiyatrosu, DOT ve garajistanbul`un oyunlarında oynamıştır.

Oynadığı oyunlardan bazıları, Jean Genet`nin eseri Balkon (Tiyatro Stüdyosu, 1998), Özen Yula`nın yazdığı Ay Tedirginliği, DOT`un ilk oyunu olan ve Bryony Lavery`nin yazdığı Donmuş (Frozen), 2007 İstanbul Tiyatro Festivalinde sahnelenen deneysel oyun Oyunu Bozun ve son olarak Sevim Burak`ın Yanık Saraylar kitabındaki öykülerden Naz Erayda`nın uyarladığı bir oyun olan Ya Seni Rüyasında Bir Daha Hiç Görmezse`dir.

Sinema

İlk sinema filmi, Nisan Akman`ın yönettiği 1987 yapımı Bir Kırık Bebek`tir. Bu filmin sonrasında, neredeyse her filminde farklı bir yönetmenle çalışmıştır. İki filminde birden oynadığı tek yönetmen, Tomris Giritlioğlu`dur. (80. Adım ve Salkım Hanımın Taneleri)

Ancak Derya Alabora`nın sinemada en çok ödül aldığı ve en çok bilinen rolü, Zeki Demirkubuz`un Türk sinemasının en iyi filmlerinden biri sayılan ikinci filmi Masumiyet`teki fahişe Uğur`dur. Oyuncu bu rolüyle, Antalya Altın Portakal Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve SİYAD En İyi Kadın Oyuncu ödüllerinin de aralarında bulunduğu pek çok ödül almıştır. Bu filmdeki rol arkadaşları, yine bu filmdeki performanslarıyla çeşitli ödüller almış olan Haluk Bilginer ve ilk sinema filminde oynamış olan Güven Kıraç`tır.

Uzun metrajlı filmlerinin yanı sıra, Şaşıfelek Çıkmazı dizisinde de birlikte çalıştığı yönetmen Çağan Irmak`ın Bana Old and Wise`ı Çal adlı kısa filminde, Erkan Can`la baş rolleri paylaşmıştır.

Oyuncu en son, Barış Pirhasan`ın Adem`in Trenleri (2007) filminde, Adem`in annesi Şükran`ı canlandırmıştır.

TV

TV`deki en bilinen rolü, TRT`de yayınlanmış olan Şaşıfelek Çıkmazı dizisindeki Aysel`dir. Bu dizide, Zuhal Gencer`le başrolleri paylaşmıştır. Uzun süre Mahinur Ergun`un yazıp yönettiği, 2001`de çekilen yeni bölümlerinde ise yönetmenliği Çağan Irmak`ın devraldığı dizi, aynı zamanda, oyuncunun en uzun süre devam etmiş olan TV dizisi.

Diğer TV dizilerinden en bilinenleri, her ikisi de Kanal D`de yayınlanmış olan Aşk Meydan Savaşı ve Aşk Her Yaşta`dir.

Oynadığı Filmler ve TV DizileriÖdülleriKişisel Yaşamı

1983`ten bu yana Uğur Yücel`le evli olan Alabora`nın 1985 doğumlu Can isminde bir oğlu vardır. Derya Alabora`nın kuzeni oyuncu Mustafa Alabora, onun oğlu ise, oyuncu Mehmet Ali Alabora`dır.

Bir dönem, yakın arkadaşı oyuncu Ülkü Duru`yla birlikte Cafe Nisvan adında bir mekan işletmiştir.

İnsan hakları ve özellikle düşünce özgürlüğü konusunda oldukça duyarlı olan oyuncu, bu konularla ilgili kimi eylem ve etkinliklere destek vermektedir.

Kaynaklar ve LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.