Diyet Alm. Blutgeld, Wert, Fr. Prix de sang, Valeur, İng. Diet, Value. Katilin vereceği para cezası. Bir milletin kamu ile ilgili meselelerinin tartışıldığı siyasi meclislerin adına da diyet denilmiştir. Ortaçağda Roma-Germen İmparatorluğu, Polonya, Macaristan, İsveç, Danimarka ve Hırvatistan’daki meclislere diyet adı verilmiştir. Diyet, bazı hastalıklara perhiz yapacak olan kimselere uygulanan yemek listesine, beslenme şekline verilen ad olarak da ku...

DIYET (türkçe) anlamı
1. perhiz
2. rejim
islam hukukunca öldürme ve yaralamalarda suçlunun ödemek zorunda olduğu akçe.
DIYET (türkçe) anlamı
3. İslam hukukuna göre
4. öldürme ve yaralamalarda suçlunun ödemek zorunda olduğu para veya mal
5. kan pahası
6. kan parası:
7. Kolunun diyetini ben verdim. Yoksa çolak kalacaktın.- Ö. Seyfettin.
DIYET (türkçe) ingilizcesi
1. n. diet
2. regime
3. regimen
DIYET (türkçe) fransızcası
1. diète [la]
2. régime [le]
DIYET (türkçe) almancası
1. n. Schonkost

Diyet hakkında detaylı bilgi

Diyet Alm. Blutgeld, Wert, Fr. Prix de sang, Valeur, İng. Diet, Value. Katilin vereceği para cezası. Bir milletin kamu ile ilgili meselelerinin tartışıldığı siyasi meclislerin adına da diyet denilmiştir. Ortaçağda Roma-Germen İmparatorluğu, Polonya, Macaristan, İsveç, Danimarka ve Hırvatistan’daki meclislere diyet adı verilmiştir.

Diyet, bazı hastalıklara perhiz yapacak olan kimselere uygulanan yemek listesine, beslenme şekline verilen ad olarak da kullanılmaktadır. (Bkz. Perhiz)

İslam ceza hukukunda: Diyet, adam öldürme veya yaralama, yahut bir uzvun kesilmesi, sakatlanması sonuçlarında hak sahibi kişinin “kısas”, yani suçlunun aynı derecede zarara uğrayacak şekilde devlet eliyle cezalanmasını istememesi veya bu suçlar kasten işlenmediği için kısasın mümkün olmaması halinde, suçu işleyenin ödeyeceği tazminattır. Adam öldürme suçu dışında yaralama veya sakat bırakma dolayısıyle ödenen diyete “erş” adı verilir.

Ödeme şekli: Diyet, deve, altın, gümüş, sığır, koyun gibi mallarla ödenir. Kasten adam öldürmenin cezası ağır diyet olup, 100 devedir. Bunun yerine 4800 gr altın da verilebilir. Hata ile öldürenin diyeti de 100 devedir. Yahut 4800 gr altın veya 10.000 dirhem gümüş, veyahut 200 sığır veya 2000 koyun, yahut da 200 takım ceket, pantalon gibi elbiseden dilediğini verebilir.

Kasten veya hata ile öldürmenin diyet cezası ödendikten sonra, bir de “keffareti” vardır. Bu da, mümin bir köleyi azad etmektir. Bu yapılmazsa iki ay aralıksız oruç tutulur.

İnsanın bir uzvunu veya güzelliğini gideren cinayetlerin diyetleri de, öldürme diyetleri gibidir. Burun, dil gibi tek olan organ için tam diyet verilir. Akıl, ruh, işitme, tat alma, koklama, görme, konuşma, elin çolak kalması gibi duygu veya hareketlerden birinin bozulması için de, tam diyet verilir. Göz, kulak, kaş, dudak, el, kadın memesi ve ayak gibi çift organların ikisi için tam bir diyet, birisi için yarım diyet verilir. Kirpik gibi dört parçadan ibaret olanın, bir sırası için dörtte bir diyet, bir el veya ayak parmağı için onda bir diyet verilir. Müslüman olan katilin, varsa akile ve akrabalarına diyet taksim edilir ve üç senede alınır. Bunlar yoksa diyeti devlet verir. akıle, katilin yardımcıları, kabilesi ve sonra akrabasıdır.

Diyet hakkında bildirilen ayet-i kerimelerden biri mealen şöyledir:

Bir mü’minin diğer bir mü’mini yanlışlık eseri olmayarak, öldürmesi yakışmaz. Kim bir mü’mini yanlışlıkla öldürürse, mümin bir köleyi azad etmesi ve (ölenin) ailesine (mirasçılarına) teslim edilecek bir tam diyet vermesi lazımdır. Meğer ki, onlar (o diyeti) sadaka olarak bağışlamış olalar. Eğer (öldürülen) mümin olmakla beraber, size düşman bir kavimden ise, o zaman öldürenin mü’min bir köle azad etmesi lazımdır. Şayet kendileriyle aranızda antlaşma olan bir kavimden ise o vakit mirasçılarına bir diyet vermek ve bir de mümin bir köle azad etmek gerektir. Kim (bunları) bulamazsa, Allah tarafından tövbesinin kabul olması için birbiri ardınca, iki ay oruç tutması icab eder. Allah her şeyi bilendir, gerçek hüküm ve hikmet sahibidir. (Nisa suresi: 92)

Diyet hakkında bildirilen hadis-i şeriflerden bazıları da şunlardır:

Musa’nın (aleyhisselam) getirdiği dinde kat’i olarak kısasın tatbiki vardır. isa’nın (aleyhisselam) dininde ise sadece diyet vardı. Allahü teala bu ümmetten hafifletti ve iki emir arasında muhayyer kıldı.

Öldürülen kimsenin mirasçıları iki muhayyerlik arasındadır. Eğer isterlerse kısas ettirirler ve eğer isterlerse diyeti alırlar.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

Zet tarafından söylenen Diyet adlı şarkının sözleri.


anlat! yüreğime damlat gözyaşini. alma ahimi, anla
parmak ucumda aci! bu kaçinci suskunluğum, tebessümler
yalanci, kanattiğin yeter artik açma yarami.
bundan alti sene evveli yalnizlikti dostum, nasi
arkadaşlar seçeceğimi sanirim bilmiyordum, önce
gözlerimi bağladi konuşmami yasakladi, kulaklarim
sağirdi evet, kayboldum!
umudum tek sarimda sakli, bana sevgi yasakli, o
masalda mutluydum bilirsin harikalar diyari. sevmiştim
o yari, ipi çok siktim kaçti. hanci doldur hal-i
ruhuma içeyim gayri.
tanidik tanimadik herkese duyururum.
şeref duyarim yazdiğim mektubu okurum.
biletim kesilmiş yolcuyum, son yolculuğum.
gitmeden keser birakirim kalir burda sol kolum!

nakarat

anlatmakla bitmedi sancilandi dilim, atma maphusa beni
ben suçlu değilim. tak boğazima ipini, yada kes
bileğimi, sensizlikle yaşayacağima ölüme gidem daha
iyi...

dün gece yine kaldirimlari arşin ettim. kendime
karanlik geçmişimden bahsettim. odak konum en son aşk
oldu, durdum orda! vitesimi geriye taktim, daha
ileriye gidemedim.
mezarimi kazdim, taşini kapimin önüne koydum, beni
öldüren bendim, hepsi buydu. yildizlar buğuluydu,
görmedim işiği, düzeltemediğim hatalarim getirdi kişi.
kurtaricimdin, dedin ya artik �ben varim� bu
mutlulukla ben sil baştan yeniden yaşarim.
ama olmadi anlatamadim sana kendimi, geçmiş
renklerimin sarisindaydim dinlemedin yeşili.
çekip gitmişsin göremedim karanlikti. geri dönemezsin
artik, arkadan kitli kapi. kazin ayaği çoktan kirildi,
gülücükler asikti, gözlerimle deniz yarattim, yüzmeye
halim kalmadi!

Sagopa Kajmer tarafından söylenen Diyet adlı şarkının sözleri.

diet parçasının aynısı.

Sanchez Melankolias tarafından söylenen Diyet adlı şarkının sözleri.

ellerimde yaşlı mendil gözlerimde kan dolu
bitti geçti her şey,unutuldun ne oldu
ağlamazdı gözlerim,bağlamaz ki sözlerin
küf kokardı geçmişim,mutluluktu hasretim

sırtımda onca dostun kurşun izleri
yaralı bedenime tekme atanda sevgilimdi
kimse görmedi,kimse bilmedi halimi derdimi
keyifli görünürdüm kendi içimde ölürdüm

bıraktı gitti işte kardeşim sevgilim güvendiklerim
ben kimim ki umrunda değil di kimsenin
yatsı vakti mumları sondu nedense hepsinin
şarkılarımdaki sözlerim hayattaki gerçeğim

hep gülen yüzüm,çok solan gülüm
bak bu son sözüm,açık gitsin gözüm
annem hep ağlardı,bu evladı için
diyet ödüyorum solan geçmişim için


İlgili Konu Başlıkları Tümü

Diyet Tarikatı

Tanrının şişmanları sevmediğini ileri süren tarikatın kadın lideri, cennete girmek isteyenlerin mutlaka zayıflaması gerektiğini söylüyor.ABD'de kısa bir süre önce kurulan ve parolası 'Şişmanlar cennete giremez' olan 'Diyet' tarikatının müritleri Tanrı katında kabul görmek ...

Diyet Lifi

Diyet lifi bitkisel besinlerin hazmedilmesi mümkün olmayan ve sindirim sisteminden geçerken su absorbe ederek dışkı yapımını kolaylaştıran kısımlarıdır. Diyet lifleri arasında selüloz gibi nişasta olmayan liflerin yanısıra dekstrinler, inülin, liynin, mumlar, pektinler, ...

Glutensiz Ve Kazeinsiz Diyet

Glutensiz ve kazeinsiz diyet emilim bozukluğu (malabsorpsiyon) olan Çölyak hastalarında ve bu bozukluktan kaynaklı otistlerde açığa çıkan algılama bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda şizofreni hastalarına önerilir. Gluten; buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi ...

Diyet (film)

''Diyet'', Ömer Lütfi Akad'ın, Türkiye'de göç sorununu ele aldığı ünlü ''Gelin''-''Düğün''-''Diyet'' üçlemesinin üçüncü ve son filmi.

Diyet Meclisi

Diyet meclisi Avrupa'nın monarşilerle yönetildiği dönemlerde devlet idaresinde söz sahibi olan meclistir. Krallar, genelde riskli bir karar alacaklarında, sorumluluğa soyluları da ortak etmek için diyet meclisine danışırdı. Kutsal Roma İmparatorluğu'nda bu meclise Reichstag denirdi.

Yağ Asidi

yağ asidi, genelde uzun, alifatik kuyruklu bir karboksilik asittir. Uzun karboksilik yağ asitlerinden 4 karbonlu (butirik asit)ve daha uzun zincirlileri yağ asidi olarak sayılır; doğal yağları (trigliseritleri) oluşturan yağ asitlerinden söz ederken ise bunların en az 8 karbonlu olduğu ...

Şişmanlık

Şişmanlık, alınan kalori miktarının yakılan kaloriden daha fazla olması sonucu ortaya çıkan bir metabolizma bozukluğudur. Tıp dilinde obesite denir. İstatistiklere göre şişmanların daha çabuk yaşlandıkları, şeker hastalığı, damar sertliği, kalp hastalıkları, ...