Doc Rivers

Kısaca: Glenn Anton Rivers (d. 13 Ekim 1961 Chicago, Illinois), genel olarak anılan adıyla Doc Rivers, eski bir NBA oyuncusu ve halen NBA takımı olan Boston Celtics koçudur. Daha çok defansif oyun tarzı ile bilinen Rivers, yetenekleri şu anda basketbol koçluğu yapmasını sağlamıştır. ...devamı ☟

Glenn Anton Rivers (d. 13 Ekim 1961 Chicago, Illinois), genel olarak anılan adıyla Doc Rivers, eski bir NBA oyuncusu ve halen NBA takımı olan Boston Celtics koçudur. Daha çok defansif oyun tarzı ile bilinen Rivers, yetenekleri şu anda basketbol koçluğu yapmasını sağlamıştır. Oyunculuk Kariyeri 1982 FIBA World Championship'de ABD Milli Basketbol Takımı forması giyip, bu turnuvada MVP seçildikten sonra, Marquette University'den mezun olarak Draft seçimlerine katılmış ve 2. turda Atlanta Hawks tarafından seçilmiştir. İlk döneminde sakatlıklarla mücadele etse de, sonraki 7 sezonda Atlanta'yı başarıya taşımak için harcamış ardından Los Angeles Clippers, New York Knicks ve kariyerini bitirmeden oynadığı San Antonio Spurs'e transfer olmuştur. Koçluk Kariyeri Doc Rivers,koçluk kariyerine 1999 yılında Orlando Magic ile başlamış ve 4 sene orada koçluk yapmıştır. 2000 yılında NBA'de yılın koçu olmuştur. Ancak 2003 yılında Orlando Magic ile anlaşamamış ve yollarını ayırmıştır. 1 sene NBA'de ve ABC'de yorumculuk yaptıktan sonra 2004 yılında Boston Celtics koçu olmuştur. 2008'de Boston Celtics ile 109-93 gibi bir skorla New York Knicks'i geçince, 2008 All Star'da Doğu takımının koçu olmuştur. Ardından 2008 Playoff'larında Boston Celtics'i finale taşımış ve 17 Haziran 2008 tarihinde şampiyon olmuştur. Oyuncuları maçın en zor zamanlardında bile Doc Rivers'ın moralini bozmadığını ve takıma hep destek verici konuşmalar yaparak onlara destek olduğunu söylemiştir ve bunu Final'in 3. maçında Los Angeles Lakers'ın ilk yarıyı 24 sayı önde tamamlasa da devre arasında yaptığı konuşma sayesinde maçı Boston Celtics'in kazanmasını sağlayarak kanıtlamıştır. 2012-2013 sezonu sonunda Boston Celtics'deki 9 yıllık görevine son verip, Los Angeles Clippers ile anlaşmıştır.

Notlar

Doc Rivers eski NBA basketbolcusu Jim Brewer ile yeğendir.Rivers karısı ve dört çocuğu ile Orlando'da yaşamaktadır. Büyük oğlu Jeremiah Georgetown Üniversitesinde basketbol oynadı.Daha sonra Indiana Üniversitesine geçti.Kızı Callie Florida Üniversitesinde voleybol takımında oynadı.Rivers'in en küçük oğlu Austin 1,91 boyunda ve oyun kurucu mevkinde oynuyor dikkatleri ve gelecek sene için dikkatle izlenenler arasındadır.Eski oyun kurucu Byron Irvin ve eski Beyzbol oyuncusu Ken Singleton ile kuzendir. Referanslar Dış bağlantılar * Doc Rivers profili NBA.com * databaseBasketball.com: Doc Rivers (koç olarak) * databaseBasketball.com: Doc Rivers (oyuncu olarak)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.