Drastamat Kanayan

General Drastamat Kanayan (d. 1 Mayıs 1883,Iğdır,Çarlık Rusyası - ö. 8 Mart 1956,Boston,ABD), lâkabı ise General Dro'dur.

General Drastamat Kanayan (d. 1 Mayıs 1883,Iğdır,Çarlık Rusyası - ö. 8 Mart 1956,Boston,ABD), lakabı ise General Dro'dur.

I. Dünya Savaşı'nda Rus ordusunda görev yaptı.Dro, özellikle 1914-1918 arası dönemde Erzurum, Erzincan, Van ve Kars gibi vilayetlerde sayısız katliamı yönetti.1918 - 1920 yılları arasında kısa bir süre boyunca bağımsız kalan Demokratik Ermeni Cumhuriyeti'nde savunma bakanlığı görevine getirildi.Ancak, Ermenistan'ın Bolşeviklerce işgal edilip SSCB güdümünde bir kukla devlete dönüştürülmesinin ardından önce İran'a daha sonra Almanya'ya kaçtı.

I. Dünya Savaşı'nda Türk katliamlarındaki başarısı Nazi Partisi tarafından duyuldu, II. Dünya Savaşı'nda Ermenilerden oluşan 819.taburun başına getirildi. Naziler arasında Yahudi Avcısı olarak ün yaptı. Savaştan sonra da savaş suçlusu ilan edilince ABD'deki Ermenilerce göçmen bürosuna rüşvet verilerek ABD'ye kaçırıdı. 1956'da Massachusetts'de öldü. Mezarı 2000 yılında ABD'den Ermenistan'a taşındı.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Drastamat Kanayan
Drastamat Kanayan