--}}

DVD

DVD, CD-ROM görünümünde elektronik kayıt ortamıdır. İngilizce Digital Versatile Disc ('Çok Amaçlı Sayısal Disk') sözcüklerinin anagramıdır.DVD, ismi ``Digital Versatile Disc`` (sayısal çok amaçlı teker) sözcüklerinin baş harfleri alınarak elde edilmiş olan, CD-ROM görünümünde elektronik kayıt ortamıdır. CD`ye göre, çok daha yüksek kayıt kapasitesine sahiptir. DVD-Video, DVD-Audio, DVD-ROM, DVD-RAM, DVD-R ve DVD-RW gibi çeşitleri vardır. Gündelik yaşamda, teknik tanımı dikkate alınmadan ve sözcüğün açılımı düşünülmeden, yaygın olarak, DVD üzerine kaydedilmiş, film ya da video anlamında kullanılır.

Yaygınlaşması ve tarihçe

CD (``Compact Disc``, Yoğun Teker) denilen kayıt ortamları ilk kez, 1990`lı yılların başında kullanılmaya başlandı ve gerek üretici firmalar, gerekse, kullanıcılar tarafından büyük kabul gördü. Bunun uzantısı olarak kullanımı bilişim, müzik ve sinema endüstrisi alanlarında hızla yaygınlaştı.

1990`lı yıllarda asıl amaç, kayıt süresi açısından, ihtiyaca cevap veremeyen, VideoCD`den (VCD) daha fazla kayıt kapasitesine sahip uygun bir kayıt ortamı geliştirmekti. Bunun uzantısı olarak, daha fazla kayıt imkanı sağlayan yeni bir kayıt ortamı üzerinde çalışılmaya başlandı.

İlk etapta, Sony ve Philips tarafından geliştirilen MultiMedia CD (MMCD) ile Toshiba ve Time Warner tarafından desteklenen Super Density CD`lerin (SD) bu ihtiyacı karşılayacağı düşünüldü ise de, bu gerçekleşmedi. Sonunda birbirinden ayrı olarak çalışan bu gruplar, film endüstrisinin de baskılarıyla, 1995 yılında, ortak bir standart üzerinde çalışmaya karar verdi.

İlk başta, sadece, video görüntüler için düşünülen DVD kısaltması, "Digital Video Disc" anlamında kullanılmakta iken, daha sonra, başka alanlarda da kullanılabileceği düşünülerek, "Digital Versatile Disc" (ing. ``versatile``, alm. ``vielseitig``, çok amaçlı) anlamında kullanılmaya başlandı.

Günümüzde, özellikle sinema filmleri konusunda, büyük bir DVD pazarı oluşmuş olsa bile (Almanya`daki verilere göre, 2001 yılında sinema filmi olarak satılan DVD sayısı VHS video kaset satışlarını geride bırakmış olmasına rağmen) daha yoğun kayıt imkanı sunan, yeni kayıt ortamları üzerine yapılan çalışmalar devam etmektedir.

Bunlar içinde en çok dikkat çeken çalışmalar, Blu-ray Disc (kısaca Blu-Ray) ve High Definition DVD (HD-DVD) üzerinde yapılan çalışmalardır.

Erdinç Mikẫil

Teknik Bilgiler ve DVD Türleri

DVD`ler 0.6 mm kalınlığında plastik kaplı polikarbonattan ve çok daha ince yansıtıcı bir alüminyum ya da altın tabakadan oluşur. Bu iki disk birbirine yapıştırılarak 1.2 mm`lik bir disk oluştururlar. Oluşan disk iki yüzünden ya da tek yüzünden okunabilecek şekilde tasarlanabilir. Tabakaların bir CD`nin yarısı kaınlığında olmasının nedeni daha yüksek numerik aparatı olan bir lensle okunabilmeyi ve daha küçük ve dar çukurlarla bilgi yazabilmeyi sağlamasıdır.

Tek katmanlı bir DVD, standart bir CD`nin yedi katı olan 4.7 GB bilgiyi saklayabilir. 650 nm dalga boyundaki kırmızı bir lazer (CD için bu değer 780 nm`dir) ve 0.6`lık bir numerik aparatla (CD için 0.45), okuma çözünürlüğü 1.65 kat artmıştır. Bunun iki boyutta olduğunu da düşünürsek fiziksel veri saklama boyutunun 3.5 kat arttığını görebiliriz. DVD, fiziksel tabakada daha verimli bir kodlama yöntemi kullanır. CD`nin hata düzeltme sistemi CIRC, yerini daha güçlü Reed-Solomon ürün koduna bırakmıştır, RS-PC; aynı şekilde Yediye Ondört Modülasyonu (EFM) de yerini, sekize onaltı modülasyonu kullanan EFMPlus`a bırakmıştır. CD`deki gibi altkod yoktur. Sonuç olarak, DVD biçimi, üçüncül hata düzeltme tabakası kullanan CD-ROM biçiminden yüzde 47 oranında daha verimlidir.

DVD`nin çeşitli uygulama alanları vardır:
 • DVD-Video (filmler (görüntü ve ses))
 • DVD-Audio (yüksek kaliteli ses)
 • SACD (yüksek kaliteli ses)
 • DVD-VR (TV`den ya da kameradan kaydedilmiş görüntü ve ses)
 • DVD+VR (+R ve +RW disklere kayıt için DVD-Video)
 • PS2 DVD (PlayStation 2 oyunları için)
 • Xbox DVD (Xbox oyunları için)
 • DVD-Data (veri saklamak için)


Disk ortamı şunlar olabilir:

 • DVD-ROM: salt okunur, kalıpla üretilmiş
 • DVD-R: bir kere yazılır
 • DVD-RW: tekrar yazılabilir
 • DVD-RAM: rastgele erişimle tekrar yazılabilir
 • DVD+R DL: iki katmanlı bir kez yazılır
Diskin bir ya da iki tarafı olabilir, ve her taraf için bir ya da iki katmanı olabilir; taraf ve katmanlar diskin boyutunu belirler.

 • DVD-5: tek taraflı, tek katman, 4.7 gigabyte (GB), ya da 4.38 gibibytes (GiB)
 • DVD-9: tek taraflı, çift katman, 8.5 GB (7.92 GiB)
 • DVD-10: çift taraflı, tek katman iki yüzünde, 9.4 GB (8.75 GiB)
 • DVD-14: çift taraflı, çift katman tek yüzünde, diğerinde tek, 13.3 GB (12.3 GiB)
 • DVD-18: çift taraflı, çift katman iki yüzünde, 17.1 GB (15.9 GiB)


Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

DVD

Digital Versatile Disk teriminin kısaltılmışı.

DVD

İngilizce DVD kelimesinin İspanyolca karşılığı.
abbr. dvd (m)

DVD

İngilizce DVD kelimesinin Fransızca karşılığı.
abbr. dvd (%), vidéo disque (m), n. disque numérique (m)

DVD

İngilizce DVD kelimesinin Almanca karşılığı.
abbr. dvd

DVD

İngilizce DVD kelimesinin İtalyanca karşılığı.
abbr. dvd

DVD

Fransızca DVD kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. DVD, digital versatile disc, very high-capacity digital optical disk (Computers)

DVD

Almanca DVD kelimesinin İngilizce karşılığı.
abbr. dvd

DVD

İtalyanca DVD kelimesinin İngilizce karşılığı.
abbr. dvd

DVD

İspanyolca DVD kelimesinin İngilizce karşılığı.
abbr. dvd

DVD

Flemenkçe DVD kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. DVD

DVD

İngilizce DVD kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. dvd

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

DVD
DVD