cd

Bugün hemen her evde rastladığımız CD'ler bundan 25 yıl önce 1974'te Philips şirketince geliştirilmişti. Ses sinyallerini sayısal ve optik birimlerce okunabilecek biçimde küçük bir disk üzerine yazma fikri, teknik bakımdan hoş bir çözüm olduğu kadar epey de gelecek vaadetmekteydi. 1979 yılında Philips Sony ile işbirliği kararı aldı.

CD

Bugün hemen her evde rastladığımız CD'ler bundan 25 yıl önce 1974'te Philips şirketince geliştirilmişti. Ses sinyallerini sayısal ve optik birimlerce okunabilecek biçimde küçük bir disk üzerine yazma fikri, teknik bakımdan hoş bir çözüm olduğu kadar epey de gelecek vaadetmekteydi. 1979 yılında Philips Sony ile işbirliği kararı aldı. Herşeyden önce dünyaca kabul edilecek bir standart üzerinde anlaşma sağlamak gerekiyordu. Philips ve Sony bunu 1981 yılında başardılar ve 1982 yılı sonunda ilk CD çalarlar piyasaya çıktı. Bugüne kadar dünyada 800 milyon CD çalar satıldı.

CD'lerin bu kadar başarılı olmasının bir nedeni, plaklar gibi iğneyle çalınmadıklarından aşınma olmaması. Kullanılan plastik türünün günün birinde matlaşacağı ve üzerlerindeki bilgilerin okunamaz duruma geleceği söylendi ise de, henüz bu durumla karşılaşılmadı. Belki de, 2000 yılı sorunu gibi, birkaç yıl sonra bir de CD sorunu ortaya çıkar ve 20-25 yıl önce üretilmiş CD'ler, birbiri ardına körleşmeye, okunmaz hale gelmeye başlarlar. CD tekniği, başlangıçta video-disc denilen ve long-play plak büyüklüğünde disklerde kullanılmaya başlamıştı. Görüntü ve sesi çok iyi olmasına rağmen, maliyeti yüksek olan video-disc'leri piyasada tutmadı, onların yerine ses kayıtlı CD'ler çıktı. Derken çeşitli formatlarda hareketli görüntüler de kaydedilen CD'ler, sonunda bugün yayılmaya başlayan DVD'lere doğru gelişme gösterdi. DVD'lerin kapasitesi inanılmaz derecede yüksek olabiliyor. Bunların üzerine saatler süren filmler ve ses kayıtları sığdırmak mümkün. Ama, ekonomik açıdan DVD'lerin bütün olanaklarından yararlanılmıyor. Üzerinde bir sanatçının ya da müzik grubunun okuduğu yüzlerce parçayı en iyi ses kalitesinden bir DVD üzerine sığdırmak mümkün. Ama eğer korsanlama değilse, bu parçaların hakları çok yüksek meblağlar tutacağından, bu tür kolleksiyonlar tek bir DVD'ye sığdırılmıyor. CD'lerin özelliği başta yalnız okunabilmeleri idi.

1997 yılı sonundan itibaren Philips stereo setlere takılabilen ve aynı zamanda kayıt da yapabilen birimler çıkartmaya başladı. Yakında dünya çapında l milyon adet satacak CD kayıt cihazlarının en büyük rakibi ise, bilgisayarlardaki kayıt birimleri. Bunlar yalnız müzik CD'leri değil, aynı zamanda bilgisayar verilerinin her türlüsünü CD üzerine kaydedebiliyor. Üstelik, müzik kaydı için kullanılan CD'lere müzisyenlerin hakları için de belli bir ödenti yapıldığı için, bunların fiyatları diğerlerine göre daha yüksek oluyor.

cd

[CD (compact disc) ] i. cd, kompakt disk

cd

kadmiyum'un simgesi.

cd

Almanca cd kelimesinin Türkçe karşılığı.
kıs. kompakt disk (f)

cd

Kadmiyum elementinin simgesi.

cd

Fransızca cd kelimesinin İngilizce karşılığı.
(Compact Disc) n. compact disc

cd

Almanca cd kelimesinin İngilizce karşılığı.
(cadmium) n. (Chemistry) bluish-white metal which resembles tin (found in zinc ores)

cd

İtalyanca cd kelimesinin İngilizce karşılığı.
abbr. cd

cd

Portekizce cd kelimesinin İngilizce karşılığı.
abbr. cd n. compact disk

cd

İspanyolca cd kelimesinin İngilizce karşılığı.
abbr. cd n. compact disk


İlgili konuları ara

Yanıtlar