Dvd-A

Kısaca: DVD-Audio formatı, DVD üzerinde yüksek kalitede (High-Fidelity) ses depolanmasını sağlar. 2000 yılında piyasaya çıkmıştır. ...devamı ☟

DVD-A
DVD-A

DVD-Audio formatı, DVD üzerinde yüksek kalitede (High-Fidelity) ses depolanmasını sağlar. 2000 yılında piyasaya çıkmıştır. Şu anda SACD (Super Audio CD) ile rekabet içindedir.

Üç müzik şirketi ``Universal Music``, ``EMI`` ve ``Warner Bros. Records`` DVD-Audio`yu tek başına, CD/DVD paketleri halinde veya DualDisc (bir yüzü CDDA, bir yüzü DVD-A) olarak piyasaya sürmektedirler.

Özellikler

DVD-Audio da 1 (mono), 2 (stereo), 4 (quad) ve 5.1 (surrond) kanal konfigürasyonları mevcuttur. 5.1 kanal kaydedilmiş bir DVD-A downmix ile 2 kanal olarak da dinlenebilir. Ses, diske kayıpsız olarak kabul edilen PCM (Pulse Code Modulation) formatında depolanır. Ayrıca DVD-A 24-bit/192 kHz örnekleme yapabilmektedir.

+Kanal Konfigürasyonları   16 , 20 veya 24-bit
44.1 kHz 48 kHz 88.2 kHz 96 kHz 176.4 kHz 192 kHz
``Mono`` * * * * * *
``Stereo`` * * * * * *
``Quad`` * * * * - -
``Surround`` * * * * - -


Ses Kalitesi

Teknik olarak, 24-bit/48 kHz ile örneklenerek kayıt edilmiş bir DVD-Audio`nun sesi, 16-bit/44.1 kHz ile örneklenmiş bir CD`den daha kaliteli olacaktır. Fakat bu tartışılan bir mevzudur çünkü insanın duyabildiği frekans aralığı 20-20000 Hz dir ve iki formatın da örneklemesi bu sınırın üzerindedir. Bu frekans aralığının üzerindeki ve altındaki seslerin de algılama üzerinde büyük etkisi olduğu söylenmektedir.

Kopya Koruması

DVD-Video`nun CSS (content-scrambling system) koruması çabuk kırıldığı için DVD-Audio da CPPM (Content Protection for Prerecorded Media) denilen özel bir koruma sistemi kullanılmıştır. Bu sistem; IBM, Intel, Matsushita ve Toshiba nın dijital yayın haklarını korumak amacıyla kurduğu 4C Enity (the four company entity) tarafından geliştirilmiştir.

Her DVD çaların kendine özgü bir anahtarı vardır. CPPM, bu anahtarla cihazı doğrular ve korumayı kaldırır. Böylece DVD-Audio`nun DVD çalar dışında bir cihazla kullanılması engellenmiş olur.

KaynakKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

DVD-A Resimleri