ecel

Ecel ömrün sonu, ölüm için takdir edilen (yazılan) zaman. Dünya hayatının bittiği vakit. Her canlının Allahü teala tarafından takdir olunmuş bir eceli vardır. Herkes, eceli gelince ölür.A’raf suresi, 33. ayetinin meal-i şerifi şöyledir:“Ecelleri geldiği zaman, onu bir saat ileri ve geri alamazlar.”

“İnsan doğmadan önce; ne kadar yaşar, nerede ölür, tövbe ile mi, tövbesiz mi ve hangi hastalıklardan, iman ile mi, yoksa imansız mı gider?” cümlesi ezelde takdir edilmiş, ezelde (sonsuz önce

Ecel

Ecel ömrün sonu, ölüm için takdir edilen (yazılan) zaman. Dünya hayatının bittiği vakit. Her canlının Allahü teala tarafından takdir olunmuş bir eceli vardır. Herkes, eceli gelince ölür.A’raf suresi, 33. ayetinin meal-i şerifi şöyledir:“Ecelleri geldiği zaman, onu bir saat ileri ve geri alamazlar.”

“İnsan doğmadan önce; ne kadar yaşar, nerede ölür, tövbe ile mi, tövbesiz mi ve hangi hastalıklardan, iman ile mi, yoksa imansız mı gider?” cümlesi ezelde takdir edilmiş, ezelde (sonsuz öncelerde) yazılmıştır.

Ecel, İslam dininde iki kısım olarak bildirilmiştir. Bunlardan birine “ecel-i müsemma”, diğerine “ecel-i kaza” denilmiştir.

Ecel-i müsemma: Bu ecel, hiç değişmez.Herkesin bir ecel-i müsemması vardır ve ecel hazır olduğu vakit, bir an gecikmez ve vaktinden önce gelmez.Canlı, takdir edilen o anda ölümü tadar. Bu ecelden kaçmak, kurtulmak mümkün değildir. Bu bakımdan, mesela harplerden kaçanlar ölümden kaçtıkları için değil, ecelleri henüz gelmediği için kurtulmuşlardır.Aynı şekilde taun (veba) gibi bulaşıcı hastalık bulunan yerlerden uzaklaşanlar da henüz ecelleri gelmediği için yaşamaya devam ederler. Buralardan kaçmayıp sabredenlerden ölenler ise ecelleri geldiği için ölmüşler, yaşamaya devam edenler de ecelleri gelmediği için ölmemişlerdir.Afrika’da açlıktan ölenler, ecelleri geldiği için ölmüşlerdir.Trafik kazaları gibi, onların da ölüm sebebi açlık olmuştur.Onlara yardımcı olmak çok iyidir ve sevaptır.İntihar eden, başkası tarafından öldürülen veya kaza neticesinde ölen kimseler için halk arasında “Eceli ile ölmedi!” denilmesi yanlıştır.

Çok tehlikeli hallerden sağ salim kurtulanların yanında ufacık ve değersiz görünen sebeplerle ölüp gidenler düşünülürse ecel-i müsemma’nın anlaşılması kolaylaşabilir.O halde, ecel vakti Allahü tealanın takdiri iledir. Bu konuda çok Ünlü olmuş bir beyt şöyledir:

Ecel geldi cihane Baş ağrısı bahane

Ecel-i kaza: Bir sebebe bağlı olarak değiştirilmesi takdir edilmiş eceldir. Bir kimse, Allahü tealanın beğendiği iyi işi yapar, yahut sadaka verir, hac ederse, ömrü 60 sene, bunları yapmazsa 40 sene diye takdir edilmesidir. Allahü tealanın beğendiği iyi işler, kabul olan dualar, takdir edilen kazanın değişmesine, yani artmasına sebeb olur. Bu husus hadis-i şeriflerde ve çeşitli haberlerde bildirilmiştir. “Kader, tedbir ile sakınmakla değişmez. Fakat kabul olan dua, o bela gelirken korur.”, “Kaza-i muallakı hiçbir şey değiştirmez. Yalnız dua değiştirir. Yalnız ihsan, iyilik artırır.” ve “Sadaka ömrü uzatır.” hadis-i şerifleri bunun delilidir.

Davud aleyhisselamın yanına iki kişi gelip, birbirinden şikayet etti. Dinleyip, karar verip giderken Azrail aleyhisselam gelip; “Bu iki kişiden birincisinin eceline bir hafta kaldı. İkincisinin ömrü de, bir hafta önce bitmişti. Fakat, ölmedi.” dedi. Davud aleyhisselam şaşıp, sebebini sorunca; “İkincisinin bir akrabası vardı. Buna dargındı. Gidip, onun gönlünü aldı. Bundan dolayı Allahü teala buna yirmi yıl ömür takdir buyurdu.” dedi.

Bir başka misal de şöyle verilebilir. Birinin 3 gün ömrü kalmışken, akrabasını Allah rızası için ziyaret etmesi ile ömrü 30 sene uzar. 30 yıl ömrü kalmış olanın da akrabasını terk ettiği için ömrü üç güne iner.

Bu değişikliklerAllahü tealanın ezeli ilmine uygun olarak meydana gelir. Yoksa Allahü tealanın takdir ettiği (yazdığı) şey asla değişmez. Herhangi bir şekilde öldürülen kimsenin ömrü, o anda, ortadan kesilmiş, yarım kalmış değildir.O anda eceli gelmiştir. Doktor bulmak, ilaç bulmak, organ nakli ve öteki sebepler de Allahü tealanın takdirine bağlı olup, ecel gelmemiş ise ölünmez ve gelmiş ise kurtulunmaz. (Bkz.Kaza ve Kader)

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

ecel

yaşamın sonu, ölüm zamanı.

ecel

Osmanlıca ecel kelimesinin Türkçe karşılığı.
Her mahlukun ve canlının Allah tarafından takdir edilen ölüm vakti. Âhirete göç etmek. * İleride olacağı şüphesiz olan. * Allah'ın takdir ettiği ömür.

ecel

Türkçe ecel kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. death, fate, ending, the other end of the road

ecel

Türkçe ecel kelimesinin Fransızca karşılığı.
terme de la vie prédéterminé par dieu; mort [la]; destin [le]

ecel

Türkçe ecel kelimesinin Almanca karşılığı.
Ende, Tod

Ecel (Güntaç Özdemir) sözleri

Güntaç Özdemir tarafından albümünde söylenen Ecel adlı şarkının sözleri.

Bir anlık kalabalıksak
İki cümleden oluşuyorsak ,
Suyun üstüne yazacaksan adımı
Olmasın okuma yazmam dedim .
Barizdi şahibesi
Büyüdükçe göz bebekleri ,
Dudaklarının arasında
Birşeyler saklar gibiydi .
Biraz kül biraz duman
Eski bir şarkı en yavanından ,
Gözünü kapardı söylerken
İnandırırdı beni en azından .
Gerçekti eksik olan
Ya da fazlaydı sendin kaçan ,
Hep böylemi olacaktı ya
Bir gün dönecekti devran .

Sen o yine en dibe vurduğum yerden bana boy ver ,
Nefesin olur derinlerde yalanların .
Ecel vaktinin güneşi doğdu batmaz bu sefer ,
Seni sana bırakır karanlıkta aydınlığı .

Geçmişinde mi bulacaktın
Başından beri hep korkardın ,
Peki kime ne fayda şimdi
Elinde tuttuğun boşluk kadarsın .
Sana güzel hep sana rahat
Her tende buldun ayrı şevkat ,
Aldığın nefes değil
Nefesini kesen andan ibarettir hayat .
Bıraktın mı yeminleri
Koruyamadın o emanetleri ,
Kıymeti yüksek sebebi alçak
Aklın nerelerde şimdi .
Hak ettiğin gibi yaşarsın
Bildiğini oku üstü kalsın ,
Değişecek mi artık benim için
O kadınlardansın .

Sen o yine en dibe vurduğum yerden bana boy ver ,
Nefesin olur derinlerde yalanların .
Ecel vaktinin güneşi doğdu batmaz bu sefer ,
Seni sana bırakır karanlıkta aydınlığı .

Ecel (ozgur kurum) sözleri

ozgur kurum tarafından albümünde söylenen Ecel adlı şarkının sözleri.

Kıymetlim, kıyametlim
Dağları delmeye niyet ettim
Sabrettim sükut ettim
Şimdi sıra senin ben kaybettim
Yollara düştüm, oldum avare.
Böyle sevda olmaz söyle bunun adı ne?

Seni karaladılar; renkler küstü.
Beni yaraladılar düşlerim öldü.
Umut bir kuştu, uzağa uçtu.
Böylesi ölüme ecel mi derler?

Ecel (Anemi) sözleri

Anemi tarafından albümünde söylenen Ecel adlı şarkının sözleri.

Feleğin bir kamçısı var
Vurur her gün yüreğime
Dostum bu yarayı dağla
Dostum bu yarayı dağla

Yarimin bir sancısı var
Yürür her gün üzerime
Ciğerim bu yüzden yanar
Ciğerim bu yüzden kanar

Söyle benim bu aşkta emeğim yok mu?
Bir sözüne bu adam köpeğin oldu
Ölüm Allah'tan gelirmiş senin derdin ne?
Ecelim gelmeden mezara beni sen soktun

Yarin bir kötü huyu var
Azrail'e kardeş mi ne
Canım alır her gece
Canım alır her gece

Feleğin kaygısı mı var
Olur da ölmezsem diye
Peşi sıra verdi yine
Bu dertleri ellerime

İlgili konuları ara

Yanıtlar