Egrisi

Egrisi (veya Kolheti), Batı Gürcüstan’da, İÖ 6. yüzyıl ile İS sonra 7. yüzyıl arasında hüküm süren krallıktır. Eski Yunanlılar ve Romalılar Lazika, İrarlılar Lazistan olarak adlandırmıştır. Yaklaşık olarak eski Kolha (Kolhis) ve bugünkü Abhazya topraklarını kapsıyordu.

Egrisi (veya Kolheti), Batı Gürcüstan’da, İÖ 6. yüzyıl ile İS sonra 7. yüzyıl arasında hüküm süren krallıktır. Eski Yunanlılar ve Romalılar Lazika, İrarlılar Lazistan olarak adlandırmıştır. Yaklaşık olarak eski Kolha (Kolhis) ve bugünkü Abhazya topraklarını kapsıyordu. 4. yüzyılda, Hıristiyanlığın erken çağlarında bu krallık toparklarında Pitsunda (Gürcüce: Biçvinta) piskoposluğu kuruldu. Pitsunda piskoposu Stratophilus, 325 yılında toplanan Nikaia Konsili’ne katıldı. 5. yüzyılda, Gürcü Hıristiyanlık mimarlığının en eski yapılarından olan Biçvinta Katedrali inşa edildi. Egrisi’nin ilk Hıristiyan kralı I. Gubaz idi ve Hıristiyanlığı resmidin haline getirdi.

Egrisi, Sasanilerin vasalı olarak varlığını sürdürdü. Daha sonra Egrisi topraklarının bir bölümü, Müslüman İranlılar tarafından işgal edildikten sonra Lazistan olarak adlandırıldı.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Egrisi
Egrisi