Lazika

Kısaca: Lazika (Gürcüce: ლაზიკა). Karadeniz'in güneydoğu kıyısında tarihsel bölge. Lazların ülkesi anlamına gelir. Bugün Türkiye ile Gürcüstan sınırları içinde yer alır. ...devamı ☟

Lazika
Lazika

Lazika (Gürcüce: ლაზიკა). Karadeniz'in güneydoğu kıyısında tarihsel bölge. Lazların ülkesi anlamına gelir. Bugün Türkiye ile Gürcüstan sınırları içinde yer alır.

Lazika, ortaçağda Egrisi Krallığı’nın eyaletlerinden biriydi. Rioni Irmağının aşağı yatağı ile Çoruh Irmağı’nın denize döküldüğü yer arasındaki bölgeyi kapsıyordu. Bu bölgeden “Lazika” adıyla ilk kez 7. yüzyılda yazarı bilinmeyen “Ermenice Coğrafya”da söz edilmiştir. Bizanslı yazarlar Batı Gürcistan’a “Lazika Krallığı” diyorlardı. Bizanslı tarih yazarı Prokopios’a (6. yy) göre bu bölgede yerleşim yoktu. Bizanslı şair ve tarihçi Agatia Skolastikos (6. yy) ise, Lazika’da Telepis kalesinden söz eder. Samtredia ilçesinde Tolebi köyündeki yıkıntıların bu kalenin kalıntıları olduğu sanılır. Kilden kap kacak ticareti yeri Kitropolia burada bulunuyormuş. 6. yüzyılın ikinci yarısında Lazika’da kale kenti ve piskoposluk merkezi Petra (Kobuleti ilçesindeki bugünkü Tsihisdziri köyü) kuruldu. 8. yüzyıldan itibaren Lazika’nın büyük bölümü Guria olarak adlandırılmıştır.

Kaynaklar

* Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.