Elizabeth Taylor

En İyi Kadın Oyuncu 1966 ''Who's Afraid of Virginia Woolf?''

Elizabeth Taylor

En İyi Kadın Oyuncu 1966 Who's Afraid of Virginia Woolf? | akademiödülleri = En İyi Kadın Oyuncu 1960 BUtterfield 8 1966 Who's Afraid of Virginia Woolf? | altınküreödülleri = En İyi Kadın Oyuncu - Drama 1959 Suddenly, Last Summer Cecil B. DeMille Ödülü 1985 Lifetime achievement }} Dame Elizabeth Rosemond Taylor (d. 27 Şubat 1932 – ö. 23 Mart 2011) iki kez Oscar kazanmış Liz Taylor olarak da tanınan İngiliz oyuncu. 79 yaşında kalp yetmezliğinden dolayı hayatını kaybetmiştir. Taylor oyunculuk becerileri ve güzelliğinin yanı sıra Hollywood da yaşam tarzı ve yaptığı çok sayıda evliliğiyle de tanınmaktadır. Taylor Hollywood'un altın çağının büyük oyuncularından biri olarak kabul edilir. Taylor geçirdiği bir ameliyat sırasında tıbbi anlamda 5 dakika ölü kalmıştır. CNN'de yayınlanan Larry King Live isimli programda kendisi yaşadıklarını şöyle anlatmıştır:
"Michael Todd'un (uçak kazasında kaybettiği 3. eşi) ruhuyla karşılaştım. Ben de onunla burada kalmak istediğimi söyledim, fakat o bana dünyaya geri dönmem gerektiğini ve daha vaktimin gelmediğini söyledi. Onun aşkı ve sevgisi beni tekrar yaşama döndürdü."
Elizabeth Taylor yakın dostu Michael Jackson da dahil Hollywood'un birçok ünlüsünün da mezarının bulunduğu Forset Lawn Memorial Park mezarlığında defnedildi.

Filmografi

Dış bağlantılar

* *

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar