Eniac

Kısaca: ENIAC (İngilizce: Electronic Numerical Integrator And Computer Türkçe: Elektronik sayısal entegreli hesaplayıcı), elektrikle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip ilk bilgisayar. II. ...devamı ☟

Eniac
Eniac

ENIAC (Electrical Numerical Integrator And Computer), elektrikle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip ilk bilgisayardır.

Yaklaşık 167 m2 bir alana sığan, ağırlığı 30 ton olan bu dev cüsseli ilk bilgisayarın siparişi, 1941 yılında Amerika`nın II. Dünya Savaşı`na katılmasıyla birlikte ordu tarafından gizli olarak Pennsylvania Üniversitesi`ne ait elektrik mühendisliği okulu Moore`a (Moore School of Electrical Engineering) verildi. Amaç daha az isabet hatalı uzun menzilli top ve füzelerin hesaplamalarında kullanılmasıydı.

Bilim adamları John Mauchly ve Presper Eckert tarafından yaklaşık 4 yılda imal edildi. Yaklaşık maliyeti 500.000 dolar idi. ENIAC ilk deneme çalışmasına 1945 yılında başladı. Gerçek anlamda çalışabilmesi ise 1947 yılını buldu. Ancak 2 Eylül 1945`te Japonya`nın teslim olmasıyla savaş sona ermişti ve böyle bir makine için ihtiyaç da kalmamıştı. ENIAC 1947 yılında basına tanıtıldı.

Savaşın ardından ENIAC ağırlıklı olarak hava tahminlerinde, atom enerjisi hesaplamalarında, kozmik ışın çalışmalarında, termal tetikleme, rastgele sayı bulunmasında, rüzgar tüneli dizaynında ve diğer bilimsel araştırmalarda kullanıldı. 1951 yılına gelindiğinde ise, endüstriyel amaçlı olarak kullanılmaya başlandı.

Teknik bilgiler

ENIAC toplam 30 ana bölümden oluşuyordu. Toplam ağırlığı 30 ton olup, 167 m2 alana sığıyordu. Boyutları yaklaşık 2.4 m x 0.9 m x 30 m idi. 150-200 kW lık elektrik gücüne ve oldukça güçlü soğutma donanımına ihtiyaç duyuyordu. Bünyesinde 17.468 vakum tüpü, 1500 röle, 7200 kristal diyot, 70.000 rezistans, 10.000 kapasitör ve yaklaşık 5 milyon el ile yapılmış lehimli bağlantı içeriyordu.

Hesaplama kapasitesi

ENIAC bir sayının görüntüsünü ayırabiliyor, eşitlikleri karşılaştırabiliyor, çarpabiliyor, bölebiliyor, toplayabiliyor, çıkartabiliyor ve kare kökleri hesaplayabiliyordu. ENIAC`ın akümülatörleri (ön kayıt bölgeleri) hem toplama hem de hafıza işlevi görüyordu. ENIAC`a veriler bir IBM kart okuyucusu aracılığı ile veriliyordu. İşlenmiş veriler ise yine bir IBM delikli kart makinesi sayesinde alınıyordu ve bu kartlar yine IBM`in üretmiş olduğu bir delikli kart okuyucu tarafından (muhtemelen IBM 405) deşifre ediliyordu.

O günlerde 60 saniye yol alan bir topun rotasının hesaplanması için, yaklaşık 20 saatlik çalışma gerekiyordu. ENIAC bu hesaplama süresini 15 saniyeye indirdi. Bir saniyede yapabildiği toplama işlemi akümülatör başına 5.000 adetti (toplam 100.000 adet). Saniyede yapabildiği çarpım işlemi 385, bölme veya karekök alma işlemi ise 38 adetti. Geçici hafızasında sadece 200 sayıyı saklayabiliyordu.

Programlama

ENIAC 6 bayan operatör tarafından programlanıyordu. Programla yöntemi ise elle takılıp çıkarılan fişler, kablolar ve kumanda edilen düğmelerdi.

ENIAC, tam 8 yıl boyunca (1947-1955) hizmet verdi. Ancak çalışma masrafları kendisinden sonra geliştirilen çocukları, EDVAC ve ORDVAC`dan fazla olmaya başlayınca, 2 Ekim 1955 yılında saat 11:45`de elektrik bağlantıları kesildi. Böylece dünyanın ilk elektronik bilgisayarı görevini tamamlamış olarak tarihteki yerini aldı.

ENIAC`ın parçaları şu anda Washington`da ki Amerikan Ulusal Müzesinde sergilenmektedir.

Eniac

İngilizce Eniac kelimesinin İspanyolca karşılığı.
[ENIAC (Electronic Numeral Integrator and Computer) ] s. ENIAC, integrador y computador electrónico numérico, uno de los primeros ordenadores electrónicos grandes

Eniac

İngilizce Eniac kelimesinin Fransızca karşılığı.
[ENIAC (Electronic Numeral Integrator and Computer) ] n. Eniac, ordinateur électronique pour traitement numérique, l'un des premiers grands ordinateurs électroniques

Eniac

İngilizce Eniac kelimesinin Almanca karşılığı.
Electronic Numeral Integrator and Computer) ] n. ENIAC, Electronic Numeral Integrator and Computer, einer der ersten großen elektronischen Computer

Eniac

İngilizce Eniac kelimesinin İtalyanca karşılığı.
[ENIAC (Electronic Numeral Integrator and Computer) ] s. Eniac (fra i primi e più grandi computer elettronici per la elaborazione digitale)

Eniac

İngilizce Eniac kelimesinin Portekizce karşılığı.
[ENIAC (Electronic Numeral Integrator and Computer) ] s. ENIAC, um dos primeiros grandes computadores eletrônicos, eniac

Eniac

İngilizce Eniac kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
[ENIAC (Electronic Numeral Integrator and Computer) ] zn. ENIAC, een van de eerste grote elektronische computers

Eniac

[ENIAC (Electronic Numeral Integrator and Computer) ] n. one of the first and largest electronic computers

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.