Erich von Falkenhayn 1861- 1922 Alman asker ve devlet adamı.

Erich von Falkenhayn

Erich von Falkenhayn 1861- 1922 Alman asker ve devlet adamı.

I. Dünya Savaşı`ın başında Prusya Devleti Harbiye Nazırlığı ve daha sonra Almanya Genelkurmay başkanlığı yapmış, Genelkurmay Başkanlığı sırasında Verdün muharebesini kaybetmiş, Romanya`daki Ordu Komutanlığı esnasında ise zafer kazanmış, mağrur ve inatçı bir komutandı.

7 Mayıs 1917 günü İstanbul`a geldi. Suriye ve Irak`ta bir inceleme yaptıktan sonra görevi kabul ettiğini hükümetine bildirdi. Almanya İmparatoru II.Wilhelm, 5 Haziran 1917`de General Erich von Falkenhein`ın Yıldırım Orduları Grubu Komutanlığına tayinine ait kararı imzaladı. Mayıs 1917`den itibaren Falkenhein`a ayda 200.000 Türk altını tahsis eden Almanya, Yıldırım Harekatı için 5 milyon altın lira harcamaya hazırdı. Tabii bütün bu paralar Türkiye`nin hesabına borç olarak yazılıyordu. Almanyanın gelecekteki emperyalist çıkarlarına hizmet etmek üzere gönderilen bu altınlardan bir kısmını ATATÜRK ü karşısına almaktansa yanında tutmak amacıyla ona gönderdi ama ATATÜRK bu altınları bağlı bulunduğu ordunun kayıtları altına aldırdı ve bunları iaşe giderlerinde kullanmak üzere teslim etti. General Falkenhayn ın emrinden çıktığında ise karşılıklı imzaladıkları tutanağı geri istetdi ve ona bu yolla verdiği rüşveti belgeletmiş oldu.

Alman-biyo-taslak DEFAULTSORT:Falkenhayn, Erich von

Erich von Falkenhayn Erich von Falkenhayn Erich von Falkenhayn Erich von Falkenhayn Erich von Falkenhayn Erich von Falkenhayn Erich von Falkenhayn Erich von Falkenhayn Erich von Falkenhayn エーリッヒ・フォン・ファルケンハイン Erich von Falkenhayn Erich von Falkenhayn Erich von Falkenhayn Ерих фон Фалкенхајн Erich von Falkenhayn 埃里希·馮·法金漢

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar