Etiket: Arpa

Tokotrienol

Tokol, yağlı tohumlar ve yenen yağların minör bileşenleri olan tokoferol ve tokotrienollerin ikisine birden verilen addır. Yenen yağlar ve yağlı tohumlar, bozucu prosesleri önleyen veya bunların kontrolünde kullanılabilen aktif bileşenleri içeren sabunlaş...

Graminae

Buğdaygiller (Poaceae), tohum kabuğu, meyve kabuğu ile bitişik, sapları boğumlu ve ekseriya içi boş, başakçıklar, başak vaziyetinde toplanmış halde, 4000 kadar türe sahip, Poales takımına bağlı bitki familyası. Buğday, pirinç, çavdar, mısır, darı, yulaf,...

Doluca, Batman

Doluca Köyü (Kürtçe adı Mêrîna), engebeli bir araziye kurulmuş, doğusunda Yaylıca Köyü, güneyinde Esentepe mezrası, kuzeybatısında Şerbetli Köyü, Batısında ise Batman Çayı bulunan Batman'a bağlı bir köy. Köy, Batman'a 12 km uzaklıktadır.

Barak ovası

Barak Ovası, Gaziantep ili sınırları içerisinde yer alır. Haritada "Gaziantep platosu" adıyla görülür. Genel olarak Oğuzeli, Nizip, Karkamış ilçelerini içine alarak Suriye sınırına kadar uzanır.

Aşağı Koçlu, Alaçam

Aşağı Akgüney, Alaçam

Aşağı Akgüney, Samsun ilinin Alaçam ilçesine bağlı köydür. İlçeye uzaklığı 22 kilometredir.Toplam nüfusu 676 (2000) olan 5 mahalleden oluşur.

Aydınlar, Erdemli

Rakım : 1300 metredir.

Arslanlı, Erdemli

Rakım : 800-900 metre arasında değişmektedir.

Alkol fermantasyonu

Etanol fermantasyonu,solunumda oksijen kullanmayan canlılar için bir fermantasyon biçimidir. Glikolizde bir molekül glikoz (C6H12O6) parçalanarak pirüvata (C3H4O3) dönüşür.

Alacat, Kelkit

Alacat Köyü, Gümüşhane'nin Kelkit ilçesine bağlı yaklaşık 60-65 hanelik bir köydür.

Alaba, Banaz

Alaba, Uşak ilinin Banaz ilçesine bağlı bir köydür.

Akpınar, Erdemli

Akpınar, Mersin ili Erdemli ilçesine bağlı bir köydür. Rakımı 1550 metre olup, Erdemli ilçesine 44 km.

Abdilli, Boğazlıyan

Abdilli, Boğazlıyan, Yozgat'a bağlı 300 nufuslu bir köy olup Boğazlıyan-Sarıkaya yolu üzerinde 15. kilometrede yer alır.

Şark yoncası

Yonca (Medicago sativa), baklagiller (Fabaceae) familyasından uzun yıllar yaşayan, gerek yeşil ot gerekse kuru ot olarak değerlendirilebilen çok yıllık bir serin mevsim yem bitkisi türü. Uluslararası terminolojide alfalfa (kelime kökeni Arapça البرسيم vey...

Çiftepınar, Erdemli