Etiket: Basic

MITS

MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems), 1968 yılında Albuquerque, New Mexico`da Ed Roberts tarafından kurulan bilgisayar şirketidir.

Programlama dillerinin abecesel listesi

Bu programlama dilleri listesinin amacı, varolan tüm kayda değer programlama dillerini (halen kullanımda olan ya da tarihsel olanları) alfabetik sıraya göre listeye dahil etmektir. Not: BASIC programlama dilinin leçeleri ayrı bir listeye taşınmıştır.

Digital Araştırma

Digital Research (orijinal ismi Intergalactic Digital Research) Dr. Gary Kildall tarafından CP/M işletim sistemi ve yan ürünlerinin geliştirilmesi ve pazarlanması için kuruldu. Mikrobilgisayar döneminin ilk büyük yazılım şirketiydi.

PB-2000C

Casio PB-2000C standart olarak 32KB hafızaya sahip farklı programlama dilleri kabul edebilen bir hesap makinesidir.

PB-1000

Casio PB-1000, BASIC ve Assembler dillerinde programlanabilen bir hesap makinesidir. Ekranında 16 adet dokunmatik tuşu bulunmaktadır. Fabrika çıkışı 8KB hafızaya sahiptir. 32KB ek hafıza modülü ile toplamda 40KB hafızaya sahip olabilir. Harici olarak MD-1...

OpenQM

Pick işletim sisteminden türetilmiş olup, OpenQM çok boyutlu (Multivalue) bir veritabanı yönetim sistemi olarak tanımlanabilir. Birleşik Krallık`ta Ladybridge Systems şirketi tarafından geliştirilmektedir. Temel programcısı Martin Phillips`tir.

Yorumlanan programlama dili

Yorumlanan programlama dili bilgisayar programlamada yazılan programların çalışabilmeleri için kaynak kodlarının bir yorumlayıcı tarafından yorumlanması gerektiğini ifade etmektedir. "Interpreted programming language" olarak da geçmektedir.

Yapısal Olmayan Programlama

Yapısal olmayan programlama, program yazılış sırası ile işletilirler. Bir “goto” terimi işletimin programda bir yerden başka bir yere iletilmesini sağlar.

Seattle Computer Products

Seattle Computer Products (SCP), Seattle, Washington`daki bir bilgisayar donanım firmasıydı. Tim Paterson`un, S-100 tabanlı hafıza kartlarındaki hataları düzeltmek için Haziran 1978 tarihinde iş başı yaptığı firmadır.

SCP

Seattle Computer Products (SCP), Seattle, Washington'daki bir bilgisayar donanım firmasıydı. Tim Paterson'un, S-100 tabanlı hafıza kartlarındaki hataları düzeltmek için Haziran 1978 tarihinde iş başı yaptığı firmadır.

QUICK BASIC

QBASIC Microsoft firması tarafından geliştirilmiş microsoft quickbasic isimli programlama dilinin belli özellikleri (örneğin derleyicisi) çıkartılarak sadeleştirilmiş halidir. MS-DOS işletim sisteminin belli sürümlerinin parçası olarak sunulmuştur.

Pocket PC

Cep bilgisayarı - PDA (Personal Digital Assistant - Kişisel Sayısal Yardımcı), taşınabilir küçük cep bilgisayarları. Küçük boyutlu bu bilgisayarlarda isim ve adreslerin saklanabildiği bir veritabanı, not defteri ve iletişim kurmayı sağlayan bölümler yer a...

Pascal programlama dili

Pascal (Paskal okunur) bilgisayar programlama dili pek çok öğrenciye bilgisayar programlamayı öğreten ve çeşitli versiyonları bugün hala yaygın olarak kullanılmaya devam eden en önemli programlama dillerinden biridir. İlk Macintosh işletim sisteminin çoğu...