Yorumlanan Programlama Dili

Yorumlanan programlama dili bilgisayar programlamada yazılan programların çalışabilmeleri için kaynak kodlarının bir yorumlayıcı tarafından yorumlanması gerektiğini ifade etmektedir. "Interpreted programming language" olarak da geçmektedir.

Bilgisayar programlama yorumlanan programlama dili, bu dilde yazılan programların çalışabilmeleri için kaynak kodının bir yorumlayıcı tarafından yorumlanması gerektiğini ifade etmektedir. "``Interpreted programming language``" olarak da geçmektedir.

Teorik olarak herhangi bir proglamlama dili ile yazılan bir program, kendi derleyicisi tarafından makine diline dönüştürülür ve derlendikleri platform üzerinde doğrudan çalıştırılır (C, Ada, Pascal, Delphi, Algol dillerinde olduğu gibi) ya da o dilin yorumlayıcısı tarafından işletilerek çalıştırılır (Python, Ruby, Java, Lisp, BASIC, AWK gibi). Bununla beraber kimi dillerde bu iki özelliğe de rastlamak mümkündür (Lisp, C, Ocaml ve Python`da olduğu gibi).

Yorumlanan dillerde sık rastlanan özelliklerden bazıları  • Platform bağımsızlık
  • Kolay hata ayıklama
  • Küçük program boyutu
  • Dinamik tip belirleme


Ek olarak yorumlanan diller, doğrudan makine diline çevrilmedikleri ve bir yorumlayıcı tarafından yorumlandıkları için performans gerektiren yerlerde bekleneni veremeyebilirler. Fakat özellikle akademik çalışmalarda programlama dili öğretmek için, ya da yazılım projelerinde prototoip üretimi için sıkça tercih edilmektedirler.

Çok kullanılan yorumlanan diller

Listedeki dillerin tamamı sadece yorumlanan programlama dili değildir, fakat sıklıkla yorumlanan bir dil olarak da kullanılmaktadırlar.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.