Etiket: Ceviz

Sucuk (anlam ayrım)

*Sucuk - Şişirilip kurutulmuş bağırsak içine baharlı et kıyması doldurularak yapılan bir tür yiyecek.

Kolekalsiferol

Kolekalsiferol, bir tür D vitaminidir. Mahuncevizi, ceviz, sebzeler, portakal ve yumurtada bulunur. Kolekalsiferol, D-3 vitamininin de temel ismidir.hayvansal gıdalarda bulunur

Koko elyafı

Koko elyafı, hindistancevizi meyvasının üstünü örten lifli tabakadan elde dilen bir elyaf türü. Seylan, Hindistan ve Pakistan`da yetiştirilir. Elyafın üretimi için hindistancevizi kabukları nehirlerde 6-12 ay bırakılır. Sonra çamurları yıkanıp odun tokmak...

Ahşap işciliği

Orta Asya kurganları ve Pazırık kazıları bulgularına göre, Türkler ahşap işleriyle eskiden beri ilgilenmektedir. Anadolu'da Selçuklu döneminde gelişmiş olan kendine özgü bir şekil almıştır.

Bat (yemek)

Tokat yöresine ait bir yemek. Malzemeleri şunlardır; yeşil mercimek, ince bulgur, salça, maydonoz, dere otu, yeşil soğan ve ceviz.

Andaman ve Nikobar Adaları

Andaman ve Nicobar Adaları, Bengal Körfezinde bulunan takımadalar ve Hindistan Birliği'nin eyâleti. Toplam yüzölçümü 8293 km², toplam nüfus 188.254 (1981).

Çerkez tavuğu

Çerkez tavuğu ya da Çerkes tavuğu, Çerkesler tarafından yapılan bir meze çeşididir. Unlu ve cevizli olmak üzere iki türde yapılmaktadır.

Fronkül

Fronkül, halk arasında çıban veya arpacık olarak da bilinmekte olan bakteriyel enfeksiyon.

Ceviz, Kangal

Ceviz, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.

Çukura Atma Oyunu

Bu oyun 9-15 yaşları arasındaki erkek çocukların oynadığı bir oyundur. Bu oyuna birkaç çocuk katılabilir. Çocuklar önce kendilerinden uzak bir mesafede bir karış derinliğinde bir çukur kazarlar. Sırayla ellerinde bulundurdukları cevizleri çukura atmaya ça...

Çiğ börek

Çiğ börek, kıyma, soğan ve baharat karışımının açılmış yufkaya konulup yağda kızartılmasıyla yapılan geleneksel bir Kırım Tatar yemeğidir.