Etiket: Dicle

Firat

Fırat nehri, Türkiye'nin en verimli ve su potansiyeli en yüksek ırmağıdır. Başlangıç noktaları Ağrı Diyadin'den kaynayan Murat Nehri ve Erzurum Dumludağ'da kaynayan Karasu' dur.

İbrâni

İbraniler, geçmişte, günümüz (Suriye) ve Mısır'ından Kuveyt'e kadar olan topraklarda yaşamış olan kadim bir halk. İbranî asıllı halk olarak genellikle İsrailoğulları, Edomitler, Midianitler ve Yoktanitler anılır.

Mittaniler

Mitanniler, M.Ö. 1500 ilâ M.Ö.

Baturköy, Dicle

Baturköy, Diyarbakır ilinin Dicle ilçesine bağlı bir köydür.

Baltacı, Dicle

Baltacı, Diyarbakır ilinin Dicle ilçesine bağlı bir köydür.

Bahçeköy, Dicle

Bahçeköy, Diyarbakır ilinin Dicle ilçesine bağlı bir köydür.

Bahçeköy

Bahçeköy - Aydın ili Karacasu ilçesinin köyü

Bahroboğaz, Dicle

Bahroboğaz, Diyarbakır ilinin Dicle ilçesine bağlı bir köydür.

Bademli, Dicle

Bademli, Diyarbakır ilinin Dicle ilçesine bağlı bir köydür.

Babil Kralları

Babil Krallarının Listesi Antik aşağı Mezopotamya'da büyük bir şehir ve imparatorluk olan Babil'in krallarının aşağıda sunulan listesi arkeolojik kazılardan elde edilen bulguların ışığı altında hazırlanmıştır.

Arıköy, Dicle

Arıköy, Diyarbakır ilinin Dicle ilçesine bağlı bir köydür. Köyün asıl ismi hıraba yani harabe olmuş anlamına gelen ve Zazaca da anlamı olan civardaki tek köy ismidir diğer köylerin isimleri ya ermeniceden ya da rumlar dan veya daha öncesinden kalma olması...

Arıköy

Arıköy - Diyarbakır ilinin Dicle ilçesine bağlı bir köy

Altayköy, Dicle

Altayköy, Diyarbakır ilinin Dicle ilçesine bağlı bir köydür.

Akad

Akad, Mezopotamya'nın güneymerkez kesiminde, Dicle ve Fırat nehirlerinin birbirlerine en çok yaklaştıkları yerde bulunan tarihsel bölge. Antik Babil medeniyetlerinin ana yurdu olan Akad'ın kuzeyinde Asur bölgesi, güneyinde ise Sümer bölgesi yer alıyordu.