Etiket: Dizel motor

İki zamanlı motorlar

İki zamanlı motor, içten yanmalı bir motor tipidir. Daha yaygın olarak kullanılan dört zamanlı motordan farkı, pistonun lineer hareketlerinde 4 yerine 2 stroka sahip olmasıdır.

Triaçilgliserol

Trigliserit (triasilgliserol veya triasilgliserit olarak da bilinir) gliserol (gliserin) ve üç yağ asidinden oluşan bir esterdir.

Petrol Hattı

Petrol boru hattı, birbirlerine kaynaklarla tutturulmuş büyük (çapları genellikle 1 m'dir) borulardan oluşan ve petrolün kilometrelerce taşınmasını sağlayan borular sistemi. Sıvı ve gaz gibi akışkan hâle getirilebilecek maddeleri uzak mesafelere iletebilm...

Zıt pistonlu motorlar

Bir zıt pistonlu motor, silindirleri çift taraflıdır ve her tarafta bir piston bulunur ancak silindirlerin kafaları yoktur. Çoğu zaman her silindir sırasının ayrı ve bağımsız krank mili varken Doxfordship motorları [1] ve Commer OP kamyon motorları [2] gi...

Yedek güç ünitesi

APU, İngilizce olarak Auxiliary Power Unit sözcüklerinin başharflerinden oluşmaktadır. Türkçe anlamı Yardımcı Güç Ünitesi veya Yedek Kuvvet Tertibatı olarak çevrilebilir.

Yardımcı güç ünitesi

APU, İngilizce olarak Auxiliary Power Unit sözcüklerinin başharflerinden oluşmaktadır. Türkçe anlamı Yardımcı Güç Ünitesi veya Yedek Kuvvet Tertibatı olarak çevrilebilir.

Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş.

Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş., TCDD`nin lokomotif, motor ve vagon ihtiyacını karşılmak için kurulmuş, TCDD`ye bağlı bir otaklık olan ticari bir şirkettir.

TÜLOMSAŞ

Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş., TCDD'nin lokomotif ihtiyacını karşılmak için Eskişehir'de kurulmuş, TCDD'ye bağlı bir ortaklık olan ticari bir şirkettir.

Trigliserid

Yağ asitlerinin bir triol olan gliserolla yaptıkları esterlerin ortak adı. Trigliseritler bileşimlerindeki yağ asitlerine göre adlandırılırlar. Meselâ tristearinde üç molekül stearik asit, oleodistearinde bir molekül oleik asit iki molekül stearik asit bu...

Renault 9

Fransız otomotiv üreticisi Renault'nun, 1981 yılında lansmanı yapılan ve Avrupa 'da 1988 yılına kadar üretilen modelidir. Renault 11'in sedan versiyonudur.

Motor silindiri

Bir enerji formunu (elektirk, kimyasal enerji...benzin, tiner, LPG vb.) mekanik enerjiye çeviren makine'ye Motor denir. Motorlar kuvvet makineleridir.

M36 Jackson

90MM Gun Motor Carriage M36 (Slugger) Amerikan Ordusu tarafından II.