Etiket: Doğu Afrika

Moğol lekesi

Bir moğol lekesi ya da moğol beneği düzensiz bir doğum lekesi çeşididir ve genel olarak Asya Türk halklarında, doğu Afrika halklarında, Kızılderelilerde ve Hispaniklerde görülür.

Joseph Kony

Joseph Kony (d. 1962), bir Doğu Afrika ülkesi olan Uganda`da Lord Resistance Army -LRA (Tanrı`nın Direniş Ordusu) adındaki hükümet karşıtı gerilla grubunun lideri.

Abbe Gölü

Abbe Gölü, Doğu Afrika'da Etiyopya ile Cibuti sınırı arasında bulunan bir tuz gölüdür. 45,000 ha yüzey alanı bulunan gölün, 34,000 ha alanı su ile 11,000 ha ise sadece tuz ile kaplıdır.

Lucy (fosil)

Lucy, 1974 yılında Fransız Maurice Taieb ile Amerikalı paleontolog Donald Johanson’un ekibinin Doğu Afrika’da Etyopya’nın Hadar bölgesinde bulunan yaklaşık dört milyon yıl yaşındaki 105 cm boyundaki Australopithecus afarensis fosili.

Viktorya Gölü

Viktorya Gölü, Afrika'nın doğusunda Tanzanya, Uganda ve Kenya topraklarında bulunan Dünya'nın en büyük ikinci tatlı su gölüdür. Afrika'nın en büyük gölüdür.

Viktoria Gölü

Viktorya Gölü, Afrika'nın doğusunda Tanzanya, Uganda ve Kenya topraklarında bulunan Dünya'nın en büyük ikinci tatlı su gölüdür. Afrika'nın en büyük gölüdür.

Pazuzu

Pazuzu, Sümer ve Akad mitolojilerinde, rüzgar cinlerinin kralı ve tanrı Hanbi'nin oğludur.

Caracal caracal

Vahşi kedi ailesinde hiçbir kedi bu kadar Türk değildir... Türkleri tarih boyunca gittikleri her yerde izleyen bir kedi olan Caracal caracal, bilimsel literatürdeki Latince adını da aslında Türkçe bir kelimeden almış: Karakulak!

savana

Kurak mevsimin uzun sürdüğü tropikal bölgelerde görülen, tek tük ağaçlar serpili büyük çayırlardan oluşan bitki topluluğu, Güney Afrika`da ve Doğu Afrika`da başlıca bitki topluluğu olan savana(savan da denir), boyları yer yer iki metreyi bulabilen köksapl...

Caracal

Karakulak (Caracal caracal), kedigiller (Felidae) familyasından vahşi bir hayvan türü. Dış görünümü ile vaşağa çok benzeyip Step vaşağı, Mısır vaşağı gibi adlarla da anılmış olsa da daha sonraları moleküler DNA çalışmaları ile, tamamen farklı bir tür olup...