Etiket: Halk müziği

Radyo Umut

Radyo Umut, 15 Ağustos 1995'den beri yayınlarını sürdüren, Antalya'da ilkleri gerçekleştiren, yerel türkü istasyonudur.

Quilapayún

Quilapayún Şili halk müziği yapan bir gruptur. 1960'ların ortasında Şili'de kurulan grup, Şili Yeni şarkı (Nueva canción Chilena) hareketinde etkili olmuş ve uzun süre bu hareketle birlikte anılmıştır.

Mikko Alatalo

Jose Gonzalez

Jose Gonzales

Arif Şentürk

Arif Şentürk (d. 1941, Kumanova, Makedonya), halk müziği kaynak kişisi, derlemecesi ve yorumcusu. Özellikle Rumeli Türküleri yorumlarıyla ünlüdür.

İsmâil Dede Efendi

Saniye Can

Saniye Can (d. 1930 - ö. 2 Temmuz 1996 Çanakkale) Türk halk müziği sanatçısı. Yine bir türk halk müziği sanatçısı olan Refia Can`ın kızıdır. Adı Çanakkale`de Sahne Sanatları Gösteri Merkezi`ne verilmiştir. Derlediği bazı türküler:

Quilapayun

Quilapayún Şili halk müziği yapan bir gruptur. 1960'ların ortasında Şili'de kurulan grup, Şili Yeni şarkı (Nueva canción Chilena) hareketinde etkili olmuş ve uzun süre bu hareketle birlikte anılmıştır.

Trabzon radyo t

96.4 frekansından yayın yapan özel radyo istasyonu. Yayınlarında popüler müziğin yanı sıra özgün ve halk müziğine de yer veriyor.Radyo T`de Gazeteci Yakup Karbuz`un hazırladığı Düşler Ülkesi isimli program da yer almakta.

Phil Ochs

Philip David Ochs, (d. 23 Aralık 1940 – ö. 9 Nisan 1976). ABD`li protest müzik sanatçısı. "I Ain`t Marching Anymore", "Power and Glory", "Outside of A Small Circle of Friends" gibi Amerikan toplum düzeninden yola çı...

Işık Doğudan Yükselir (albüm)

Işık Doğudan Yükselir, Sezen Aksu'nun 28 Haziran 1995 tarihinde çıkan on ikinci albümüdür. Var Git Turnam adlı şarkının bestecisi olarak CD kapağında A.İsahakian yazılmıştır.

Bağlama ailesi

Bağlama ailesi, Türk halk müziğinin mızraplı çalgılarından oluşur. Bağlama, cura, divan sazı, bozuk, çöğür, bulgari, iki telli, tanbura ve meydan sazı, bağlama ailesini başlıca çalgılarıdır.

Arabesk müziği

Arabesk Özellikle büyük şehirlerin varoşlarında hızla tutunmuş ve yaygınlık kazanmıştır. Ayrıca Erkin Koray çalışmaları ile Arabesk-rock ortaya çıkmış. Ardından Ferdi Tayfur ve Müslüm Gürses gibi müzisyenler kendi hayran kitlelerini yarattılar. Cengiz Kur...