Phil Ochs

Kısaca: Philip David Ochs, (d. 23 Aralık 1940 – ö. 9 Nisan 1976). ABD`li protest müzik sanatçısı. "I Ain`t Marching Anymore", "Power and Glory", "Outside of A Small Circle of Friends" gibi Amerikan toplum düzeninden yola çıkarak yabancılaşma, savaş, insan hakları gibi 1960`lı yılların ve modern dünyanın önemli konuları hakkındaki şarkılarıyla bilinir. ...devamı ☟

Philip David Ochs, (d. 23 Aralık 1940 – ö. 9 Nisan 1976). ABD`li protest müzik sanatçısı. "I Ain`t Marching Anymore", "Power and Glory", "Outside of A Small Circle of Friends" gibi Amerikan toplum düzeninden yola çıkarak yabancılaşma, savaş, insan hakları gibi 1960`lı yılların ve modern dünyanın önemli konuları hakkındaki şarkılarıyla bilinir.

Hayatı

El Paso, Teksas doğumlu olan Phil Ochs sıradan orta sınıf bir ailede büyüdü. Ohio State Üniversitesi`nde gazetecilik okurken, son sınıfta bıraktı. New York City`e taşındı ve orada halk müziği ile ilgilenmeye başladı. Savaş karşıtlığı, işçi sınıfının mücadelesi gibi konularda şarkı söylemesiyle birlikte kendisini "şarkı söyleyen gazeteci" olarak tanımladı, gazete ve dergilerde yer alan haberlerden yola çıkarak şarkı sözlerini yazıyordu. "Outside Of A Small Circle Of Friends" adlı şarkı, New York`ta "Kitty Genovese" adlı bir kadının bıçaklanırken defalarca yardım istemesi, 38 insanın çığlıkları duyup uyanmasına rağmen müdahale etmeyip polisi bile çağırmamasını anlatır.

İlk üç albümü (``All the News That`s Fit to Sing`` (1964), I Ain`t Marching Anymore (1965) ve ``Phil Ochs in Concert`` (1966)) en iyi çalışmalarını kapsamaktadır. Ayrıca arkadaşı Bob Dylan da o dönemde onun en büyük destekçilerinden biri olmuştur.

Diskografi

Stüdyo albümleri ve canlı kayıtlarDerlemeler ve diğer albümlerGrubun SiteleriKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.