Etiket: Katalonya

İspanyol Komünist Partisi

İspanya Komünist Partisi ya da İspanyol Komünist Partisi, (isp: Partido Comunista de Espaí±a, PCE) İspanya`daki üçüncü büyük ulusal partidir. Izquierda Unida (Birleşik Sol) koalisyonunun en büyük partisidir ve İspanya`nın en büyük işçi sendikası olan İşçi...

Barcelonès

Barcelonès Katalonya Özerk Bölgesinin en gelişmiş ve en kalabalık ilçesi. Yüzölçümü 143.1 km² olan ilçenin nüfusu 2,100,000 kişidir.

Badalona

Badalona Katalonya `da şehir.Akdeniz kıyısında yer alan şehrin nüfusu 219,000 `dir.Yüzölçümü 9858 km²`dir.Şehir Barselona `ya çok yakındır.

Aragon Krallığı

Aragon Krallığı, 11. ve 15. yüzyıllar arasında bugünkü İspanya'nın kuzeydoğusunda var olmuş devlet. Aragon Krallığı Katalonya ve Valencia'nın yanı sıra Fransızların yaşadığı çeşitli bölgeler ile Akdeniz'in karşı kıyısındaki çeşitli toprakları da (Balear A...

Vielha

Vielha Aranese : Vielha, Katalanca ve İspanyolca : Viella.İspanya `nın Katalonya bölgesinde Lleida iline bağlı ilçe merkezi.Dünya`da Oksitanca `nın resmi dil olarak kullanıldığığ tek bölge olan Val d`Aran bölgesinin başkentidir.Deniz seviyesinden yüksekli...

Tarrasa

Tarrasa Katalanca : Terrassa .İspanya Katalonya `da şehir.Denizden yüksekliği 286 metredir.Şehrin alanı 74.65 km² olup nüfusu 202,000 kişidir.``Vallí¨s Occidental`` bölgesinin en önemli şehirlerinden biridir.Barselona `dan 28 km uzaklıktadır.

Santa Coloma de Gramenet

Santa Coloma de Gramenet İspanya `nın Katalonya bölgesinin Barceloní¨s ilçesinde şehir.Yüzölçümü 7.05 km² 2001 nüfusu 116,000 kişidir.Şehrin rakımı 46 metredir.

Sabadell

Sabadell, İspanya otonom Katalonya Bölgesi'nde Barselona'da Vallès Occidental ilçesine bağlı bir kent. Barselona kentinin 20 km kuzeybatısında yer almaktadır ve şehirleşmiş metropoliten Barselona'nın bir parçasıdır.

Lleida

Lleida İspanyolca :Lí©rida .Katalonya `da il ve bu ilin merkezi olan şehir.2005 tahminlerine göre şehrin nüfusu 125,000 kişidir.

José Montilla Aguilera

Josí© Montilla Aguilera (15 ocak 1955 Córdoba).İspanyol siyasetçi ve Katalonya Özerk Bölgesi Başbakanı.Pasqual Maragall i Mira `nın Başbakanlığı bırakmasını ardından göreve 2006 yılında başlamıştır.Josí© Montilla Aguilera Katalonya dışında doğmuş ilk Kata...

Institut d'Estudis Catalans

Institut d`Estudis Catalans Katalanca Dil Kurumu.Katalonya ve Balear Adalarında konuşulan Katalanca `nın düzenlenmesi amacıyla 1918 yılında Enric Prat de la Riba tarafından Barselona `da kurulmuştur.Şu andaki Başkanı ``Salvador Giner`` `dir.

Hospitalet de Llobregat

Hospitalet de Llobregat Katalanca :L`Hospitalet de Llobregat.Katalonya `nın ikinci büyük şehri.Nüfusu 262,000 kişi olup bu nüfusun yaklaşık %48`i Katalonya dışında doğmuştur.Yüzölçümü 12,49 km²`dir.Deniz seviyesinden yüksekliği 27 metredir.Barselona `nın...

Girona

Girona İspanyolca :Gerona.Kuzeydoğu Katalonya `da il ve bu ilin merkezi olan şehir.Nüfusu 87,000 kişidir.Bölgenin ilk sakinleri İberlerdir ve şehre ``Gerunda`` ismini vermişlerdir.Şehirde bir Üniversite bulunmaktadır.