Etiket: Latin

Tullus Hostilius

Domus Tullus Hostilius (M.Ö. 673 – M.Ö. 641) Numa Pompilius`un ardından Roma tahtına çıkan üçüncü Roma Kralı.

Santa Esmeralda

Santa Esmeralda, bir grup Amerikalı ve Fransız sanatçıdan oluşan, disko müziği yapan, 1970`lerde meşhur olmuş müzik grubu. Şarkıları Latin ezgilerine yakındır. Grup üyeleri Leroy Gí²mez, Jean Claude Petit ve Jimmy Goings`tir.

Rumenler

Rumenler ya da Romenler hatta Romanyalılar, nüfusunun çoğunluğu Doğu Avrupa`da ve Balkanlar`da yaşayan bir etnik gruptur. Rumenler Romanya nüfusunun çoğunluğunu oluştururlar. Rumenlerin komşu bir ülke olan Moldova`da yaşayan bir etnik grup olan Moldovalıl...

Giustiniani

Giovanni Giustiniani Longo, Konstantinopolis'in son savunucularından Latin komutan. General Longo (ö.

Giovanni Giustiniani Longo

Giovanni Giustiniani Longo, Constantinople`un son savunucularından Latin komutan.

Aragones

José Luis Aragonés Suárez Martínez (28 Temmuz 1938 - 1 Şubat 2014), Madrid İspanyol eski millî futbolcu ve teknik direktör.

Ancus Marcius

Ancus Marcius (M.Ö. 640– M.Ö. 616), Tullus Hostilius`tan sonta tahta çıkan dördüncü Roma Kralı.

Aragonca

Aragonca ya da Aragoní©s. İspanya`nın Aragona Özerk Bölgesinde yaklaşık 10,000 kişi tarafından konuşulan bir Latin dilidir. Fabla olarakda bilinir. Dil ``Ribagorça`` bölgesinde Katalanca ile etkileşimde bulunmuştur. Aragonca Bölgede İspanyolca etkisinde k...

Akrustij

Akrostiş ya da ilkleme, bir şiirde dizelerin ilk harflerinin yukarıdan aşağıya doğru sıralandığında anlamlı bir sözcük meydana getirmesidir. Divan edebiyatında akrostişe muvaşşah ya da istihrac denir.

Akrostij

Akrostiş ya da ilkleme, bir şiirde dizelerin ilk harflerinin yukarıdan aşağıya doğru sıralandığında anlamlı bir sözcük meydana getirmesidir. Divan edebiyatında akrostişe muvaşşah ya da istihrac denir.

Solidus (Sikke)

Solidus Latince solid (katı, tam, yoğun) Antik Roma orijinli bir altın sikke'dir. İlk defa İmparator Constantine I tarafından 309–10 arasında bastırılmış olup, Bizans İmparatorluğu 'nda 10. yüzyıla kadar kullanılmıştır.