Etiket: Pardus

Pardus 2008

Pardus 2008, Pardus Linux dağıtımının 2008`de beklenen sürümüdür. Birçok değişiklikle gelmesi beklenilmektedir.Bu sürüm birçok yenilik getirecektir. Bu sürümün yayınlanması beklenenden geç olacak.

Pardus 2007.3 Lynx lynx

19 Kasım 2007 tarihinde çıkan şimdilik Pardus`un son sürümüdür. Pardus 2007.3 sürümüne adını veren Avrasya vaşağı (``Lynx lynx``) Türkiye`de doğal ortamında sadece bir kez görüntülenebildi. Doğa fotoğrafçısı Aykut İnce`nin 2006 yılının kasım ayında Sivas`...

Çomar (bilgisayar)

ÇOMAR, açılımı COnfiguration MAnageR olan, 2011.2 sürümüne kadar Pardus işletim sistemi ve bu projenin gönüllüler tarafından devamı olan Pisi Linux için programlar arası uyum sorunlarını azaltmak, kullanıcının ayar yapma gerekliliğini en aza indirmek amac...

YALI (yazılım)

``Bu madde YALI yazılımı hakkındadır. "Yalı" teriminin içerdiği diğer anlamlar için bkz. Yalı (anlam ayrım).``

Stereo Mecmuası

Pardux

Pardux, Pardus tabanlı olarak geliştirilen ancak daha az sistem tüketmesi hedeflenen bir dağıtımdır. Masaüstü yöneticisi olarak ise KDE çok sistem tükettiğinden yerine fluxbox kullanıyor.

Pardus 2007.2 Caracal Caracal

Şu an için Pardus dağıtımının en son sürümü Pardus 2007.2 Caracal Caracal'dır. 11 Temmuz 2007 tarihinde kullanıma sunulmuştur.

Pardus 2007

Pardus 2007, Pardus 1.0'dan sonra kullanıma sunulmuş 2. Pardus dağıtımıdır. 18 Aralık 2006'da kullanıma sunulmuştur.

Matthias Ettrich

İncelemeelemani

Çalışan CD - Pardus

Pardus, Türkiye'de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımı olan işletim sistemi. Planlamasına 2003 yılında başlanmış olup ilk kararlı sürümü 27 Aralık 2005’te yayınlanmıştır.

Zemberek (yazılım)

Zemberek, açık kaynak kodlu Türkçe Doğal dil işleme kütüphanesi ve OpenOffice, LibreOffice eklentisidir. İlk sürümü BSD lisansı ile dağıtılmıştır.

YaKuake

Yakuake, KDE için uçbirim emülatörüdür. Tasarımı bilgisayar oyunlarının konsollarından esinlenerek yapılmıştır.

Pardus Ulusal İşletim Sistemi

Pardus, Türkiye'de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımı olan işletim sistemi. Planlamasına 2003 yılında başlanmış olup ilk kararlı sürümü 27 Aralık 2005’te yayınlanmıştır.

Müdür (yazılım)

Müdür, Pardus`un init sistemidir. Sistemin açılış sürecini düzenler ve açılışı gerçekleştirir. ÇOMAR ile entegre çalışır. Açılış sürecini fazlasıyla hızlandırır. Python ile yazılmıştır.