Etiket: Potasyum

Şili güherçilesi

Potasyum nitrat, formülü KNO3 olan bir potasyum bileşiğidir. Güherçile olarak da bilinen bileşik doğal halde kayaçlarda ve mağaralarda oluşan beyaz renkli kabuksu yapıda bulunur.

Balkabakları

Balkabağı lifi bol bir meyvedir. Potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler içerir.

Kahraman Maraş dövme dondurması

Kahraman Maraş dövme dondurması, Maraşlı Osman Ağa`nın cinsel gücü artırıcı olarak bilinen yabani orkideyi (sahlep) yaparken tesadüfen keşfettiği tatlıdır. Sahlepli karsambaç olarak

Gühercile

Potasyum nitrat, formülü KNO3 olan bir potasyum bileşiğidir. Güherçile olarak da bilinen bileşik doğal halde kayaçlarda ve mağaralarda oluşan beyaz renkli kabuksu yapıda bulunur.

Beta parçacığı

Beta parçacıkları, 40K gibi bazı radyoaktif atom çekirdeklerinden salınan yüksek hızlı ve erkeli elektron veya pozitronlardan oluşur. Salınan bu parçacıklardan ayrıca beta ışını denen yükünleştiren bir ışınım olarak da söz edilir.

Yer ısısı

Jeolojideki anlamıyla yer ısısı (jeotermal ısı) gezegenin içindeki ısı kaynaklarına değinir. Genelde Yer`e atfen kullanılsa da diğer gezegenlere de uygulanabilir.

Politetrafloroetilen

Teflon, politetrafloroetilen (PTFE) polimerin ticârî adıdır. Teflon, florlanmış etilen polimeri olan bir politetrafloroetilendir.

Kortikoit

Kortikoid, böbreküstü bezinin kabuk bögesince salgılanan hormonlar veya bu hormonların türevleriyle, sentetik benzerleri için kullanılır.

K (anlam ayrımı)

;Matematikte k harfi:``k``, matematikte sayı harfi olarak, 150 veya 250`yi temsil eder. Üzerine bir çizgi konulup (-k) şeklinde kullanılırsa 150 binin karşılığı olur.

Gölevez

Gölevez (Colocasia esculenta), yılanyastığıgiller (Araceae) familyasından bolca potasyum içeren bir bitki.

Kara Barut

Barut bir patlayıcı maddedir. Çeşitli kaynaklara göre 6-9yy. Çinler, Arablar veya Ingiliz bilim adamı Roger Bacon tarafından bulunuldu veya yaratıldı.

keten yağı

Keten yağı (``Oleum linii``), ketenden yapılmış bir Bitkisel yağdır.

prolaktin

Prolaktin, hipofiz bezinin ön lobu tarafından salgılanan iç salgı hormonudur.

potasyum nitrat

Potasyum nitrat, suda tamamen eriyen bir Potasyum bileşiğidir. Güherçile olarak da bilinen bileşik doğal halde kayaçlarda ve mağaralarda oluşan beyaz renkli kabuksu yapıda bulunur. Yapay üretimi Potasyun hidroksitin nitrik asit ile ya da potasyum klorürün...