Etiket: Yunan mitolojisi

Tulpar

Tulpar, Türk mitolojisindeki (örneğin Tatar mitolojisi) kanatlı atın adıdır. Aynı yaratığın Yunan mitolojisindeki karşılığı Pegasus`tur.

Tithonian

Tithonian, geç Jurassic çağının son bölümüdür. Bu çağ, M.Ö. 150.8 milyon (±-4) ile 145.5 milyon (±-4) arasını kapsar.(5 milyon yıl kadar sürmüştür.) Bu çağ Berriasian çağının devamıdır.

Pax (mitoloji)

Pax (Latince barış) (Yunan karşılığı Eirene), Roma mitolojisinde, Augustus'un saltanatı sırasında tanrıça olarak tanınmıştır. Campus Martius'da Ara Pacis adında bir tapınak ve yine Forum Pacis'de onun adına adanmış bir tapınağı vardır.

Parnassos Dağı

Nix (uydu)

Nix Plüton'un doğal uydularından biridir. Haziran 2005'te Hubble Uzay Teleskobu ile keşfedilmiştir.Nix uydusunun adı ilk olarak "Nyx" olarak yazılmıştı.

Nereus (mitoloji)

Nereus. Gaia'nın Pontos ile birleşmesinden doğmuştur.

Linus

Linus (veya Linos) Yunan mitolojisi`nde Apollo`nun 3 oğlundan herhangi birini temsil edecek şekilde kullanılır:

Ivor Novello Ödülleri

Ivor Novello Ödülleri Cardiff doğumlu şarkıcı, besteci ve oyuncu Ivor Novello adına verilen beste ödülleridir. İlk defa 1955 yılınan "Ivor Ödülleri" her yıl Londra`da Britanya Besteci ve Şarkı Yazarları Akademisi tarafından takdim edilir.

Dirce

Dirce (Eski Yunanca; Δίρκη, (Dirke şeklinde okunur), modern Yunanca telafuzu Dirki şeklindedir ve "çift" ya da "yarık" anlamına gelir) Yunan mitolojisinde Lycus'un karısı ve Zeus tarafından hamile bırakılan Antiope'nin teyzesidir. Utanç içindeki Antiope S...

Daedalus (anlam ayırımı)

Daedalus şu anlamlara gelebilir:

Daedalus (anlam ayrımı)

Daedalus şu anlamlara gelebilir:

Chiron

Chiron ya da Cheiron Yunan mitolojisi'ne göre yarısı insan, yarısı at olan ve tıbbı keşfeden varlık. Ayrıca savaşcı bir ruha sahip olan Chiron zeki, uygar ve kibardı.

Argo (gemi)

Argo, Yunan mitolojisinde İason ile Argonotların Altın Post’u ele geçirmek üzere İolkus kentinden yola çıktıkları geminin adıdır. Argo gemisi, Argus adında bir tersane işçisi tarafından yapıldı.

Antigona

Antigone, eski Yunan mitolojisinde Thebai kralı Oidipus'un kızı ve Sophokles'in en büyük trajedilerinden birinin kahramanıdır. Efsaneye göre, Oidipus'un öz annesiyle evlendiğini öğrenince kendi gözlerini kör etmesi üstüne, Antigone, babasına sürgüne gönde...

Aigyptos

Aigyptos, Yunan mitolojisinde Poseidon ile Nil`in erkek torunu.