Ferruccio Lamborghini

Image with unknown copyright status removed: --> Ferruccio Lamborghini (28 Nisan, 1916- 20 Şubat, 1993) İtalyan araba üreticisi Lamborghini markasının babasıdır.

Biyografi

Ferruccio Lamborghini (bundan sonra Lamborghini olarak kısaltılmıştır.) Renazzo di Cento adında Ferrara`nın ufak bir köyünde doğmuştur.

İkinci Dünya Savaşı`nın öncesi ve sonrasında önemli bir traktör üreticisi olan Lamborghini`nin bir Ferrari`si vardı. Kısa bir zamanda fark etti ki bazı debriyaj aksamları aslında kendi traktörlerinde kullandıklarıyla aynıydı. Enzo Ferrari ile görüştü ve onu bu konuda eleştirdi. Ama Ferrari onu sadece basit bir traktör üreticisi olarak görüyordu, ve dinlemeyi reddetti. Lamborghini Ferrari`ye rakip kendi spor arabalrını üreterek intikamını almaya yemin etti. İlk arabası olan Lamborghini 350GT, Lamborghini`nin Ferrari`yi eleştirdiği her konuda Ferrari`den daha üstün bir araçtı. Üçüncü modeli olan Miura o dönemdeki rakipleri Ferrari`nin 250 GTO ve 365 GTB/4 Daytona`sı ile karşılaştırıldığında efsanevi ve döneme damgasını vuran bir arabaydı.

Şirketin logosunda bulunan boğa ise, Lamborghini`nin burcu olan boğa burcundan gelmektedir. Miura adı ise güreşçi boğaları eğiten Don Eduardo Miura adında bir eğitmenin adından gelir. Meşhur Countach`ın hikayesi ise ilginçtir: Arabanın tasarımını gördükten sonra oradakilerden biri "Countach!" (yerel dilde kullanılan bir ünlem) diye bağırmıştır, ve bu arabanın adı olarak kalmıştır.

Ferruccio Lamborghini çok iyi bir spor araba tutkunuydu, sahip olduğu arabalar arasında bir Ferrari de vardır. Yaygın bir rivayete göre arabanın debriyajı bozulunca onu fabrikasına geri götürmüştür. Enzo Ferrari`nin ise buna karşılık `Bir traktör üreticisinin yüksek performanslı spor arabalardan anlaması beklenemez` diyerek onunla görüşmeyi reddetmiştir. Bunun ardından debriyajı kendisi beklemediği kadar kolay bir biçimde tamir etmiş ve spor araba işine girmeye karar vermiştir. (Hikaye kimilerince şöyle anlatılır: Feruccio günün birinde kendi traktörlerindeki debriyaj sisteminin fiyatı dışında Ferrari debriyaj sisteminden bir farkı olmadığını görüp biraz bozulmuştur, ve sonuçta işe girmeye karar vermiştir.)

Lamborghini Perugia`da 1993 yılında 76 yaşındayken vefat etmiştir.Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ferruccio Lamborghini ilgili konular

 • Lamborghini

  Automobili Lamborghini S.p.A. (kısaca Lamborghini) 1963 yılındaki kuruluşundan beri az sayıda spor ve arazi otomobili üreten otomotiv firması.
 • Feruccio Lamborghini

  Ferruccio Lamborghini (d. 28 Nisan 1916 - ö.
 • Lamborghini 350GT

  Lamborghini 350GT, İtalyan Lamborghini firması tarafından 1963 - 1966 yılları arasında üretilen coupe otomobildir. 350 GTV prototipi için gü
 • Lamborghini 350GTV

  Lamborghini 350GTV, İtalyan otomobil üreticisi Lamborghini'nin piyasaya sunulan ilk modeli 350GT'nin prototipidir. 350 GTV Cento'daki traktör fabri
 • Lamborghini Miura

  Lamborghini Miura, 1966-1973 yılları arasında İtalyan otomobil üreticisi Lamborghini tarafından üretilmiş grand tourer otomobil modeli. Motoru
 • Lamborghini 400GT

  Lamborghini 400 GT İtalyan otomobil üreticisi Lamborghini tarafından 350 GT yerine geçmesi için üretilmiş 2+2 kişilik spor otomobil. İlk kez
 • Sports Car International 60'ların En İyi Spor Otomobilleri Listesi

  ``Sports Car International`` gergisinin derlediği son birkaç onyılın Top Sports Cars (En İyi Spor Otomobiller) listesi.
 • Sports Car International En İyi Spor Otomobiller Listesi

  ``Sports Car International`` gergisinin derlediği son birkaç onyılın Top Sports Cars (En İyi Spor Otomobiller) listesi.
 • Need for Speed: Undercover

  Need for Speed: Undercover, oyunu serinin 12. oyunudur. EA Black Box geliştirip Electronic Arts yayınlanmıştır.