Fil

Fil, Filgiller (Elephantidae), hortumlular (Proboscidea) takımından bir familyasının bir üyesidir. Filgiller familyasının günümüzde varlığını sürdüren Asya fili (Elephas maximus) ve Afrika fili (Loxodonta africana) olmak üzere iki türü bulunmaktadir.

FIL (fransızca) türkçe anlamı
1. [le] iplik
2. tel
3. (kesici alet) ağız
4. kablo
5. tel
6. akış
7. seyir
FIL (türkçe) anlamı
8. Filgillerin hortumlular takımından
9. Afrika ve Asya'nın sıcak bölgelerinde yaşayan
10. çok iri
11. kalın derili hayvan (Elephas). Satrançta çapraz hareket ettirilen taş.
12. 2. anlamı iplik. tel. (kesici alet) ağız. kablo. akış. seyir.
13. 3. anlamı i. fil white elephant elde bulundurması güç olan ender rastlanır kıymetli mal
14. külfetli mal
15. bir işe yaramadığı halde başa dert olan şey. elephant apple fil elması
16. bot. Feronia elephantum.
17. fil
FIL (türkçe) anlamı
18. filgillerin
19. hortumlular takımından
20. afrika ve asya'nın sıcak bölgelerinde yaşayan
21. çok iri
22. kalın derili hayvan (elephas).
23. satrançta çapraz hareket ettirilen ta?
FIL (türkçe) ingilizcesi
1. [Fil]n. cord
2. line
3. string
4. thread
5. floss silk
6. yarn
7. n. leapfrog
8. children's game which is played by jumping one by one over the backs of kneeling players
n. elephant,
Fil (fransızca) ingilizcesi
9. (m) n. cord
10. line
11. string
12. thread
13. floss silk
14. yarn,

Fil İngilizce anlamı ve tanımı

Fil anlamları
    () imp. of Fall
15. v. i. Fell.
Fil tanım:
Kelime: fil
16. fil
17. Click here to search for another word in the Turkcebilgi.com Online Dictionary.
18.
FIL (türkçe) fransızcası
1. [le] iplik
2. tel
3. (kesici alet) ağız
4. kablo
5. tel
6. akış
7. seyir
FIL (türkçe) almancası
1. n. Elefant
2. Rössel
Fil (fransızca) italyancası
1. 1. (couteau) taglio (m)
2. filo (m)
3. 2. (couture) filo (m)
4. 3. (histoire) filo (m)4. (textiles) fune (f)
5. cavo (m)
6. corda (f)
Fil (fransızca) ispanyolcası
1. 1. (couteau) filo (m)
2. 2. (couture) hilo (m)
3. 3. (histoire) hilo (m)4. (textiles) hilo (m)
Fil (fransızca) portekizcesi
1. 1. (couteau) corte (m)
2. fio (m)
3. 2. (couture) linha (f)
4. 3. (histoire) fio (m)
5. linha (f)4. (textiles) fio (m)
6. linha (f)
Fil (fransızca) flemenkcesi
1. 1. (couteau) scherpte (f)
2. scherpheid (f)
3. 2. (couture) garen (n)
4. draad (m)
5. 3. (histoire) draad (m)4. (textiles) draad (m)

Fil hakkında detaylı bilgiFil
Fil
Fil Alm. Elefant (m), Fr. Éléphant (m), İng. Elephant. Filgiller (Elephantidae), hortumlular (Proboscidea) takımından bir familya. Familyanin günümüzde varligini sürdüren Asya fili (Elephas maximus) ve Afrika fili (Loxodonta africana) olarak iki türü bulunmaktadir.

Familyası

Filgiller (Elephantidae) Yaşadığı yerler: Afrika ve Güney Asya’nın orman ve sık otlaklarında. Özellikleri: Uzun hortumlu, iki üst kesici dişleri uzamış, kuyruğunda bir tutam kıl bulunan, geniş kulaklı bir hayvan. Ömrü: 70-80 yıl. Çeşitleri: Asya (Hindistan) fili (Elephas maximus), Afrika fili (Elephas africanus), Mamut (Elephas primigenius).

Fillerin özellikleriFil sürüsü
Fil sürüsü
Karada yaşayan memelilerin en iri ve güçlü hayvanı. Afrika filinin yüksekliği 3-4 metre, ağırlığı 6-7 tonu bulur. Boyu, bazan 7 metreyi geçebilir. Asya filinin ise boyu 6 metre, omuz başına kadar yüksekliği 2 metre, ortalama ağırlığı da 3-4 ton arasında değişir. Bacakları sütun şeklinde yuvarlak, beş parmaklı ve küçük tırnaklıdır. Ot ve ince ağaç dallarıyla beslenir. Çok su içer, geviş getirmez. İriliğine rağmen çevik ve iyi yüzücüdür. Burun ve üst dudağın birleşerek uzamasından iki delikli hortum meydana gelir. 40 binden fazla kastan meydana gelen bu organ, dokunma, koklama ve kavrama aleti olarak kullanıldığı gibi, suyu emerek ağzın içine püskürtmede de kullanılır. Hortumun ucu Afrika filinde parmak gibi uzayan iki dudakla, Hindistan filinde ise tek dudakla sonlanır. Bir toplu iğneyi yerden alabilecek kadar hassas, bir insanı 40 metre uzağa fırlatabilecek ve bir ağacı kökünden sökebilecek kadar güçlüdür. Pek güçlü olmayan görme duyusuna karşı, işitme ve Özellikle koku alma duyusu çok kuvvetlidir. Hortumu devamlı hareket halinde olup, sağa, sola ve geriye doğru kıvrılarak rüzgarın getirebileceği en zayıf kokuları dahi hisseder. Kör bir fil, koku alma duyusuyla hiç zorluk çekmeden yolunu bulabilir. Fil, hortumuyla su içmez. Suyu hortumuna çekerek ağzına püskürtür. Sıcak havalarda sırtına püskürttüğü suyla serinler. Hortum, yedi litre kadar su alabilir. Dallardan hortumun ucuyla meyve kopararak ağzına götürür.

Günümüzde Asya (Hindistan) fili ile Afrika fili kalmıştır. Soğuk bölgelerde yaşayanMamut’un soyu tükenmiştir. Filler, nehir kıyılarındaki orman ve sık otlu alanlarda sürüler halinde yaşar. Afrika fili, Hindistan filinden daha iri olup, kulakları da geniştir. Sıcak havalarda yelpaze gibi kullanır. Daha çok ağaçlık ve gölgelik alanlarda yaşayan Hindistan filinde kulaklar küçüktür. Kırış kırış olan sert derileri adeta tüysüzdür. Kuyruk uçlarında tel gibi sert bir demet kıl bulunur. Hint kuyumcuları bu kılları ince altın şeritlerle bükerek hoş görünüşlü yüzük ve bilezikler yaparlar.Bir Afrika fili
Bir Afrika fili
Fillerde, iki üst kesici dişler uzayarak tipik fildişlerini meydana getirirler. Dişler zaman zaman kırılıp aşınmasına rağmen ömür boyu uzarlar. 3 metre uzunluk ve 100 kg ağırlığına varanları bulunur. Filler bu dişlerle kendilerini aslan, kaplan gibi yırtıcı hayvanlara karşı korurlar. Bir aslan veya kaplanın saldırısına uğradığında, dişleriyle hasmına bir defa dokunması kafidir. Hemen gövdesini bir mızrak gibi deler geçer. Toprağı kazarak kök ve yumruları çıkarır, ağaç dallarını kırarlar. Köpek dişleri bulunmaz. Azı dişleri ise büyük ve bitişiktir.

Afrika fillerinin erkek ve dişilerinde, fildişi bulunmasına rağmen, Asya filinin dişisinde yok denecek kadar kısadır. Yavrularda bu dişler 2-3 yaşında çıkmaya başlar. Filler, pek kıymetli olan bu dişleri yüzünden asırlarca insanlar tarafından katledildiler. Günümüzde fil avcılığı yasaklanmıştır. Bunlardan tarak, baston ve şemsiye sapları, kolye, tesbih, satranç taşları, bilardo topları yapıldığı gibi, çeşitli süs ve ziynet eşyalarında da kullanılırlar.

13 yaşında erginleşen fil, 3 yılda bir olmak üzere ömründe 20 defa yavrular. Her doğumda genellikle 90-100 kg ağırlıkta 1 yavru doğurur. Doğumda bütün fil topluluğu anne ve yavruya günlerce sevgi gösterisinde bulunur. Yavruyu 6 ay emzirir. Gebelik süresi Hindistan filinde 19-21 ay, Afrika filinde 22 aydır. Eşler, gözlerden uzak yerlerde çiftleşir. Bu özelliklerinden dolayı esir filler kendilerini gizleyebilecek ortamlarda normal olarak ürer, kafes içindekiler ise kendilerini yabancı gözlerden saklayamadıklarından kolay kolay üremezler. Birbirini ve yavrularını hortumlarıyla severler.

Çok eski yıllardan beri evcilleştirilerek insanlığın hizmetinde bulunmuşlardır. Yük hayvanı olarak veya avda ve harplerde kullanılmışlardır. Eski devir muharebelerinin canlı tankları olarak anılırlar. M. Ö. 218 tarihinde Kartaca komutanı Anibal 37 savaşçı filini Alp Dağlarından Roma Ovasına indirerek, İkinci Pön Savaşında kullanması ünlüdur. Pers ve Hintliler de çeşitli savaşlarda kullanmış, kale kapılarını fillere söktürmüşlerdir. Yemen Meliki Ebrehe’nin fillerle Kabe-i şerif üzerine yürümesi, tarihe Fil Yılı olarak geçmiştir. Fakat Ebrehe bu hadisede rezil ve rüsva olmuştur.

Filler zeki, munis, itaatkar hayvanlardır. Bugün sirklerde eğitilerek çeşitli şaşırtıcı oyunlar yaptırılmaktadır. Afrika filini insana alıştırmak oldukça zordur. Fakat Asya’da Hindistan filleri rahatlıkla evcil hale getirilebilmektedir. Hatta Hindistan’da küçük çocuklara dadılık ve bekçilik yapan filler bile vardır. Dışarı çıkacak olan yerli Hintli kadın, çocuğunu bahçedeki filin yanına getirip bırakır. Filin gözetiminde çocuk bahçede rahatça oynar. Fil orada olduğu müddetçe başka bir hayvan da gelip çocuğa zarar veremez. Filin onu ezmesi, çiğnemesi korkusu da yoktur. Hayvan evin bir ferdi gibidir. Sirklerde kullanılan filler, küçük tip Asya türleridir.

Dağılımı ve Yaşam AlanlarıAğaçtaki meyveye ulaşmaya çalışan bir fil
Ağaçtaki meyveye ulaşmaya çalışan bir fil
Asya filinin anayurdu Hindistan Yarımadası ile Asya’nın güney doğusu, Afrika filininki de Sahra’nın güneyindeki bölgelerdir. Eskiden cüce fil adıyla ayrı bir tür olarak kabul edilen hayvanların Afrika filinin yavruları olduğu anlaşılmıştır. Filler, çok yoğun bir bitki örtüsü ile kaplı olan ormanlardan çıplak savanlara kadar çok değişik yaşam ortamlarında görülebilir. Yaşlı dişilerin önderliğinde yaşayan küçük topluluklar, yiyeceğin bol olduğu yerlerde daha geniş sürüler oluştururken erkekler genellikle dişilerden ayrı sürüler halinde yaşar.

Beslenme

Belirli mevsimlerde besin ve su kaynaklarının daha bol olduğu yerlere göç eden ve zamanlarının büyük bir bölümünü beslenerek geçiren bu hayvanlar günde 225 kg ot yiyebilir ve 200 litreye kadar su içebilirler. Ayrıyetten 1 hafta içerisinde 2 tondan fazla yemek tüketirler.

Üreme

Gebelik süresi Asya filinde ortalama 610 gün, Afrika filinde ise yaklaşık 2 ay daha uzundur. Hindistan filinde 8-12 yaşında cinsel olgunluğa erişerek döl verebildiği halde, Afrika filinde bu süre 14 yılı bulabilir. Filler de insanlar gibi çiftleşirler.

Ek Bilgiler

Asya fili yüzyıllar boyunca savaş tören ve yük hayvanı olarak önemini korumuş, bakıcılarının yönetiminde ormandan tomrukların taşınmasında kullanılmıştır. Afrika fillerinin yük hayvanı olarak kullanılması çok daha kısıtlıdır. Filler ancak 20 yaşından sonra iş yapabilecek güce ulaştığından bu hayvanlar hiçbir zaman tam anlamıyla evcilleştirilmemiştir. Doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve fildişi için avlanmaları nedeniyle fillerin soyu tükenmeye yüz tutmuştur. Özellikle fil dişi ticareti için yasak avlanmalar Afrika fillerinin sayısını azaltırken bazı koruma bölgelerindeki sınırlı alanlarda giderek artan fil sayısı da çevreye zarar verecek boyutlara ulaşmaktadır. Ayrıca filler zıplayamaz. Bu da fili zıplayamayan tek memeli yapar. Ayrıca filler fıstık yer.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Fil Suresi

Fil Suresi1- Görmedin mi Rabb'in fil sahiplerine ne yaptı?2- Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı?3- Üzerlerine sürü sürü kuşlar gönderdi.4- Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı.5- Ve onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptı.

Fil Faresi

Fil faresi (''Macroscelides proboscideus'') memeliler sınıfından, burun bölümü hortum gibi uzun olan, uzun kuyruklu, kanguru gibi sıçrayabilen bir hayvan. Doğal yetişme alanı tropikal iklim bölgeleridir.

Fil (satranç)

Fil (♗ ♝) satranç oyununda bir taştır. Her oyuncu satranç oyununa iki fil ile başlar.

Fil Hastalığı

Fil Hastalığı Alm. Elefantiasis (f), Fr. eléphantiasis (f), İng. Elephantiasis. Lenf (akkan) sıvısının vücuttaki miktarının artması veya sistemik dolaşıma verilemeyip deri altına, doku aralıklarına yayılmasıyla bacaklar, kollar, kasıklar, avret mahalli, hatta yüzde aşırı ...

Fil Vakası

Fil Vakası Peygamber efendimiz Muhammed aleyhisselamın doğmasından iki ay kadar önce, Mekke yakınlarında vuku bulan bir hadise. Habeş Hükümdarı Necaşi’nin Yemen’de Ebrehe adında bir valisi vardı. Ebrehe, Kabe’nin insanlar tarafından akın akın ziyaret edilmesine mani olmak ...

Fil Açılışı

Fil Açılışı

Jumbo (fil)

Jumbo (yaklaşık 1860 - 15 Eylül 1885) Fillerin Kralı olarak da adlandırılan, tüm zamanların en ünlü fili. 1861'de Etiyopya'dan önce Paris'e, sonra Londra'ya daha sonra da ABD'ye gelir.

İsrâfil

İsrâfil, İslam dinindeki dört büyük melekten biri. Allah`ın emri ile kıyamet kopacağı zaman sûra üflemekle görevlendirilmiştir.Bir hadiste İsrâfiİl, ``sahib-i karn`` (sûr`un sahibi, borunun sahibi) olarak isimlendirilmiştir (Tirmizî, Kıyamet, 8).

Fil (anlam Ayrım)

Fil, memeli bir hayvan

Fil Adası

Fil Adası (İngilizce: Elephant Island), Antarktika açıklarında, Güney Shetland Adaları'nın dış kısmında yer alan buzlarla kaplı ada. Koordinatları 61°08′G, 55°07′B'dır.

Fil (anlam Ayrımı)

Fil, memeli bir hayvan

Fil (hayvan)

Fil, hortumlular takımının filgiller (Elephantidae) familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya fili (Elephas maximus) ve Afrika fili (Loxodonta africana) olmak üzere iki türü tanınır; ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili (L.

Altın Sırtlı Fil Faresi

Altın sırtlı fil faresi (''Rhynchocyon chrysopygus''), en büyük fil faresi türüdür. Küçük bir tavşan boyundadır ve sadece Kenya'daki Arabuko Sokoke Milli Parkı'nda bulunur. Arka tarafı, adından da anlaşıldığı üzere altın renkli, kalan kısımı koyu kahverengidir. Yavruların ...

Fil Adam

Fil Adam, (Orijinal ismi: The Elephant Man) yönetmenliğini David Lynch'in yaptığı, ABD-İngiltere ortak yapımı 1980 tarihli bir film.