Flamingo

Flamingo FLAMANKUŞU (Phoenicopterus ruber); Alm. Flamingo (m), Fr. Flamant (m), İng. Flamingo. Familyası: Flamangiller (Phoenicopteridae). Yaşadığı yerler: Tropik bölgelerin acı ve tuzlu su kenarlarında sürüler halinde. Türkiye’de de vardır. Özellikleri: Uzun pembe bacaklı, perde ayaklı, gövdeleri mekik biçimli, beyaz pembemsi tüylü, ince uzun boyunlu, gagası içe doğru kıvrık ve ucu siyahtır. Çeşitleri: Avrupa, Afrika, Şili, Amerika flamanı gibi türleri ...

FLAMINGO (almanca) türkçe anlamı
1. i. flamingo (m)
FLAMINGO (inglizce) türkçe anlamı
2. i. flamingo
FLAMINGO (türkçe) anlamı
3. (i). (çoğ. -gos
4. goes) (zool). flamingo.,flamingo.
5. 2. anlamı flamingo.
FLAMINGO (türkçe) anlamı
6. leyleksilerden
7. tüyleri beyaz ve pembe
8. kanatlarının ucu kara
9. eti yenir bir kuş (plhıoenicopterus ruber).
1. n. any of a number of aquatic birds
2. n. flamingo
3. any of a number of aquatic birds
4. n. flamingo
any of a number of aquatic birds,
FLAMINGO (türkçe) ingilizcesi
5. n. any of a number of aquatic birds
6. n. flamingo
7. any of a number of aquatic birds
8. n. flamingo
any of a number of aquatic birds,
Flamingo (almanca) ingilizcesi
9. n. any of a number of aquatic birds,

Flamingo İngilizce anlamı ve tanımı

Flamingo anlamları
    (noun) Any bird of the genus Phoenicopterus. The flamingoes have webbed feet
10. very long legs
11. and a beak bent down as if broken. Their color is usually red or pink. The American flamingo is P. ruber
12. the European is P. antiquorum.
Flamingo tanım:
Kelime: fla·min·go
13. Söyleniş: fl&
14. -'mi[ng]-()gO
15. İşlev: noun
16. Türleri: plural -gos also -goes
17. Kökeni: obsolete Spanish flamengo (now flamenco)
18. literally
19. Fleming
20. German (conventionally thought of as ruddy-complexioned)
21. : any of several large aquatic birds (family Phoenicopteridae) with long legs and neck
22. webbed feet
23. a broad lamellate bill resembling that of a duck but abruptly bent downward
24. and usually rosy-white plumage with scarlet wing coverts and black wing quills
25. [flamingo illustration]
26.
Flamingo (almanca) fransızcası
1. n. flamant (m)
FLAMINGO (türkçe) almancası
1. n. Flamingo
Flamingo (ingilizce) italyancası
1. s. fenicottero
Flamingo (ingilizce) ispanyolcası
1. s. flamenco
Flamingo (ingilizce) portekizcesi
1. s. flamingo (tipo de ave)
Flamingo (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. flamingo (soort vogel)

Flamingo hakkında detaylı bilgi

Flamingo
Flamingo
Flamingo FLAMANKUŞU (Phoenicopterus ruber); Alm. Flamingo (m), Fr. Flamant (m), İng. Flamingo. Familyası: Flamangiller (Phoenicopteridae). Yaşadığı yerler: Tropik bölgelerin acı ve tuzlu su kenarlarında sürüler halinde. Türkiye’de de vardır. Özellikleri: Uzun pembe bacaklı, perde ayaklı, gövdeleri mekik biçimli, beyaz pembemsi tüylü, ince uzun boyunlu, gagası içe doğru kıvrık ve ucu siyahtır. Çeşitleri: Avrupa, Afrika, Şili, Amerika flamanı gibi türleri vardır.

Tropik bölgelerin, acı ve tuzlu göl, bataklık ve sığ okyanus kıyılarında sürüler halinde yaşayan bir su kuşu. “Flamingo” da denir. Uzun boyunlarının “S” gibi kıvrık oluşu tipiktir. Çamurdan yapılmış 15-45 cm yükseklikte kesik koni şeklindeki yuvaları ilgi çekicidir. Koloni halinde kuluçkaya yatar, beslenir ve göç ederler. Beyaz pembemsi tüylü, kanat uçları siyah, bacakları ince uzun, pembe ve parmakları perdelidir. Pembe gagalarının ucu içe kıvrık ve siyahtır. Kenarları sık tüylü olup, çamur ve suyu süzerek besinleri ayıklar, gaga içine alıkoyar.

Flamanlar, ördekler gibi suyun çamurlu diplerindeki organik besin, yumuşakça, kabuklu ve küçük balıklarla beslenir. Tüy, bacak ve gagalarının tatlı pembe rengi, yedikleri kırmızı karideslerden meydana gelir. Gaga içinin üst ve alt yüzeylerinde, küçük canlıları ayıklamaya yarayan kemiksi plakalardan meydana gelen bir filitre sistemi vardır. Gaga ucu içe kıvrık olduğundan suya soktuğunda üst ucu alta, altı üste gelir. İleri-geri hareketli pistonlu dilleriyle suyu emer ve kısa bir süre sonra dışarı püskürtür. Kemiksi plaklarda kalan planktonlar yutulur. Suyu emip dışarı atmaları yarım saniye içinde gerçekleşir. Bunu düzenli filitre sistemleriyle gerçekleştirirler. Filitre sistemi flaman türlerinde farklılıklar gösterir. Daha teferruatlı filitre sistemli olanlar yalnızca su yüzeyine yakın yosunlar, kurtçuklar ve benzerleriyle besinlerini temin ederler. Her birey filitre sistemine uygun belirli bir derinlikteki organizmalarla beslenir. Küçük flaman kuşları, su yüzeyindeki canlılarla, büyükler ise çamur içindekilerle beslenirler.

Geniş, perdeli ayakları sayesinde, dengesini bozmadan saatlerce tek ayak üstünde dikilerek dinlenir. Bu hareketiyle vücut ısı kaybını da azaltmış olur. Uçarken boyunlarını ileri, bacaklarını geri uzattıklarından havada süzülen bir oku andırırlar. Dünyada 5 milyon civarında olup, bunun 3, 5 milyonu Afrika’da yaşar. Geri kalanı Güney Avrupa, Asya, Amerika’da bulunur. Pembe flaman (P. ruber) Akdeniz bölgesinde ve Orta Asya’da boldur. Fransa’nın Camargue bölgesi ile Güney İspanya’da kuluçkaya yatan koloni merkezleri vardır. Türkiye’de de Sultansazlığında (İznik), Van ve Tuz gölleri ile Büyük Menderes, Seyhan, Ceyhan ve Göksu nehir deltalarında flamingo sürülerine rastlanır. Avrupa ve Türkiye’de yaşayanlar kışın Afrika’ya göç ederler.

Yırtıcı kuşlara av olmamak için geceleri uçarlar. Savunmasız olduklarından ıssız bölgelerde ürerler. Her dişi, konik yuvasına birer yumurta yumurtlar. Eşler sıra ile kuluçkaya yatar. 30-32 günde yavru çıkar. Ördek iriliğinde olan yavrular, gri renklidir. İki aylık olana kadar anne ve babaları tarafından beslenir. 100 günlük olunca uçarak ayrı topluluklar kurarlar. Düzenli üremeleri yoktur. Her yıl veya 3-4 yılda bir kere yumurtlayanları da vardır. Eski Romalı zenginler, flamankuşlarını çoğaltarak deniz kıyısındaki villalarında beslerlerdi. Günümüzde flaman sürüleri avcılar tarafından rastgele avlandığından günden güne tükenmektedir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Flamingo çiçeği

Flamingo çiçeği (Anthurium scherzerianum), yılanyastığıgiller (Araceae) familyasından uzun sapları ve belirgin damarlı koyu yeşil yaprakları ile kırmızı, turuncu, ve beyaz renkli büyük çiçek tablaları olan bitki türü. Amerika'nın tropik bölgelerine özgü olan bu türün ...

Büyük Flamingo

Büyük flamingo (Phoenicopterus ruber), kuşlar (Aves) sınıfının flamingogiller (Phoenicopteridae) familyasına ait bir flamingo türü. Bütün flamingolar gibi bu tür de bir çamur yığınına tek tebeşir gibi-beyaz bir yumurta koyar.

Küçük Flamingo

Küçük flamingo (Phoeniconaias minor), flamingogiller (Phoenicopteridae) familyasına ait bir flamingo türü. İspanya'dan birkaç kayıtla güney Avrupa'da çok nadir bir serseridir.

Flamingo, Finlandiya

Flamingo, Finlandiya Finlandiya'nın Vantaa kentine bulunan bir eğlence merkezidir. Jumbo alışveriş merkezinin yanındadır. Eğlence merkezinin ismi Flamingo Las Vegas'ın ardından konulmuştur. Eğlence merkezi Eylül 2008'de açılmıştır. Kuzey ülkelerindeki en büyük eğlence merkezi ...

Flamingo Yolu

1981 ile 1982 yılları arasında NBC`de yayınlanan dizidir. Türkiye`de TRT`de yayınlanmıştır. Başrolde Mark Harmon vardır. Ayrıca, Şerif Titus Semple Rolündeki Howard Duff da Rol Almıştır. Süresi 60 Dakika, Bölüm Listesi de 38`dir.

Kaptan Flamingo

tir. Kendisine kötüleri yenmesi için fikir verir. Fakat Milo bunları yanlış anlar ama yine de düşmanlarını yenmeyi başarır.

Akgöl

Akgöl havzası, İç Anadolu Bölgesi’nin en güney ucunda ve Konya Ereğli havzasının ise en alçak kesiminde bulunmaktadır. Sulak alan, Ramsar Sözleşmesi doğrultusunda A sınıfı sulak alan olma özelliği taşımaktadır. İdari olarak Konya ve Karaman il sınırları içindedir.

Artemia

Artemia salina, Tuzlu göl sularında, tuz göllerinde, yaşayan bir tür eklembacaklıdır. Tuz karidesleri olarak da bilinirler.

Flaman

Flaman Bölgesi (Felemenkçe: Vlaams Gewest), Belçika'nın üç federal bölgesinden biridir. Belçika'nın kuzey kısmındadır.