amerika

Amerika, Batı Yarımküre'de, Yeni Dünya olarak adlandırılan bölgede, Kuzey Amerika, Orta Amerika, Güney Amerika ve bunlara bağlı adalardan meydana gelen kıtalar ve adalar topluluğu. Batı dillerinde genellikle Amerikalar olarak adlandırılırken dilbilgisi kuralları gereği Türkçede Amerika olarak adlandırılır.

AmerikaAmerika kıtasının dünya üzerindeki konumu
Amerika kıtasının dünya üzerindeki konumu
Amerika Kıtası, Batı Yarımküre'de, Yeni Dünya olarak adlandırılan bölgede, Kuzey Amerika, Orta Amerika, Güney Amerika ve bunlara bağlı adalardan meydana gelen kıtalar ve adalar topluluğu. Batı dillerinde genellikle Amerikalar olarak adlandırılırken dilbilgisi kuralları gereği Türkçede Amerika olarak adlandırılır. Ayrıca "Amerika" sözcüğü birçok dilde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) anlamında da kullanıldığı için kavram karmaşasına neden olabilmektedir.

Kökenbilim

Amerika isminin kökeni ile ilgili birkaç teori vardır. Bunlardan en çok kabul göreni İtalyan kaşif Amerigo Vespucci'nin adından geldiğine dair olanıdır. Bu isim Alman kartograf Martin Waldseemüller tarafından verilmiştir. Vespucci Amerika'nın Doğu Hindistan olmadığını, henüz Avrupalılarca keşfedilmemiş yeni bir kıta olduğunu ileri süren ilk kaşiftir.

Amerika ipekyolu ticaretinin kendine pahalıya patladığını düşünen Avrupalılar tarafından keşfedilmiştir. Amerika yı Türklerin egemenliğindeki ipekyolu ve doğunun zenginliği, batının sefaleti keşfetmiştir.

Nüfus ve yüzölçümü

Amerika, dünyanın toplam yüzölçümünün %8,3'ünü, karasal yüzölçümünün %28,4'ünü kaplar. Dünya nüfusunun %14'ü (900 milyon) Amerika'da yaşamaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

Amerika ile ilgili bilgi başlıklarıamerika

Almanca amerika kelimesinin Türkçe karşılığı.
npr. Amerika (n), Amerika Birleşik Devletleri (n)

amerika

Dünya üzerinde yer alan bir kıta.

amerika

Almanca amerika kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. america, Am, United States of America; North America, United States; South America; the Americas; continents of North and South America, Americas

amerika

Türkçe amerika kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. america, Am, United States of America; North America, United States; South America; the Americas; continents of North and South America, Americas n. (also: Verenigde Staten van Amerika) America; The United States; North America; continents of North and South America, Americas n. United States of America, Uncle Sam, New World, United States, States, America

amerika

Flemenkçe amerika kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. (also: Verenigde Staten van Amerika) America; The United States; North America; continents of North and South America, Americas

amerika

Flemenkçe amerika kelimesinin Fransızca karşılığı.
(aardrijkskunde) Amérique (f)

amerika

Almanca amerika kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. amérique (f)

amerika

Almanca amerika kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. america (f)

amerika

Almanca amerika kelimesinin İspanyolca karşılığı.
npr. américa (f)


İlgili konuları ara

Yanıtlar