--}}

Forvet

Forvet, futbolda amacı gol atmak olan hücum oyuncusu anlamına gelir. Kısa boylu, seri, pas trafiğini oluşturacak şekilde orta sahaya da yardım eden,

Forvet, futbolda amacı gol atmak olan hücum oyuncusu anlamına gelir. Kısa boylu, seri, pas trafiğini oluşturacak şekilde orta sahaya da yardım eden, santrafor etrafında kat ederek topları tamamlayan, çapraz koşuları ile rakibi zorlayan çok ofansif oyunculardır.Santraforun indirdiği topları temizlerler. Türk kültüründe yıllardır forvet ve santrafor kavramlarının aynı anlama geldiği sanılmaktadır. Aksine aralarında keskin farklar vardır.Mesela Mert Nobre bir forvet oyuncusu değil santrafor'dur.Holosko ise bir forvettir.Ancak Bobo hem bir santrafor hemde bir forvettir.

Diğer anlamları

forvet

Türkçe forvet kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. forward, striker, powerhouse

forvet

akıncı.

forvet

Türkçe forvet kelimesinin Fransızca karşılığı.
avant [le]

forvet

Türkçe forvet kelimesinin Almanca karşılığı.
Stürmer

forvet

forvet : İngilizce forvet (forward) sözü, "ileride olan, öndeki; ön, ileri" anlamları taşımaktadır. Futbolda ise "Takımın ileri hattında görevlendirilmiş olan oyuncu" anlamında kullanılmaktadır. Kurumumuz tarafından sözün bu anlamı için ileri uç oyuncusu, hücum oyuncusu karşılıkları önerilmektedir. "İleri uç oyuncularından oluşan hücum hattı" anlamı için önerilen karşılık: ileri uç.

Kaynak

TDK

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.