Galway

Galway (Galce'deki resmî adı: Gaillimh) İrlanda'nın Connacht ilinin başlıca kenti ve Galway ilçesinin merkezidir. Şehir İrlanda'nın batı kıyısında bulunmaktadır.

Galway

400px|right Galway (Galce`deki resmi adı: ``Gaillimh``) İrlanda`nın Connacht ilinin başlıca kenti ve Galway ilçesinin merkezidir. Şehir İrlanda`nın batı kıyısında bulunmaktadır. İrlanda dilinde şehir ``Cathair na Gaillimhe`` ("Galway şehri") diye de anılmaktadır.

Şehir adını ``Dún Bhun na Gaillimhe`` adı verilen ilk yerleşim bölgesinin batı sınırını oluşturan ``Gaillimh`` ırmağından (Corrib ırmağı) ya da ırmağın ağzındaki kaleden almıştır. ``Gaillimh`` kelimesi "``taşlık yer``" anlamına gelir. Şehre verilen takma ad ise ``Kabileler Şehri`dir`` ``(The City of the Tribes)``. Çünkü Normanların İrlanda`da hüküm sürdüğü dönemde şehir 14 tüccar aile } (ya da Cromwell zamanında küçük düşürücü anlamda kullanıldığı üzere "kabile"). Bu tüccar aileler kendilerini İngiliz soylularından saydıkları için Büyük Britanya Kralı`na sadıktılar.

Şehir nüfusu Nisan 2006 sayımına göre 71,983`dir.} Bu nüfus ile İrlanda Cumhuriyeti`nin üçüncü büyük şehridir.İçerik notları

}

}

Kaynakça  • İngilizce Wikipedia Galway maddesinden alınmıştır.


} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar