--}}

Gezegenler

Genel olarak, yakınlarında bulunan yıldızlara göre uzaklıklarını değiştiren yıldızlara verilen ad. Gezegenler, güneş çevresinde dönen gök cisimleridir. Güneş çevresinde, odaklarından birinde güneş olmak üzere meydana gelen bir elips üzerinde dolanırlar.

Gezegenler Güneş etrafında, elips şeklinde bir yörünge çizerek, dönen gök cisimleri.

Günümüzde gezegen denildiği zaman, başta dünyamız olmak üzere, Güneş etrafında dönen diğer sekiz gezegen akla gelmektedir. Fakat uzayda nice güneşler etrafında nice gezegenler dönmektedir. Sadece galaksimiz Samanyolu’nda iki yüz milyar yıldız bulunduğunu göz önüne alırsak, bir galakside iki trilyona yakın gezegenin varlığından söz edilebilir. Dünyamız dahil olmak üzere Güneş etrafında dönen dokuz gezegen inceleyebildiğimiz yegane gezegenlerdir. Bu gezegenler uzayda parlayan yıldızlardan kolaylıkla ayırt edilebilir. Şöyle ki, gezegenlerin ışıkları yıldızlar gibi kırpışmaz. Işıkları atmosferden doğrudan doğruya gelir. Sistemimizdeki gezegenlerin yoğunlukları, büyüklüklerine göre değişmektedir. Buna göre güneş sisteminde en az yoğun gezegen Jupiter’dir. Gerçekten de bu gezegen aslında dev bir kızgın gaz küresinden başka birşey değildir. Gezegenlerin iki türlü hareketi vardır. Bu gök cisimleri hem kendi etrafında hem de elips biçimindeki bir yörüngede, Güneş’in etrafında dönerler. Bilindiği gibi gezegenler yıldızlar gibi ışık kaynağı değildir. Onlar ancak Güneş’ten aldıkları ışığı yansıtırlar.Güneş sistemindeki gezegenler
Güneş sistemindeki gezegenler
Güneş sistemi adı verilen dokuz gezegen, Güneş’ten uzaklıkları sırasıyla şunlardır: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Plüton. Bunlardan Güneş’e en yakın üç gezegen olan Merkür, Venüs ve Dünya’ya “İç Gezegenler”; Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton’a “Dış Gezegenler” adı verilir. Bir de Mars ve Jupiter arasında Asteroid adı verilen minik gezegenler bulunmaktadır. Öte yandan Merkür, Venüs ve Plüton hariç bütün gezegenlerin bir veya birkaç uydusu bulunmaktadır.

Gezegenlerin meydana gelişleri hakkında eskiden beri birçok teori ileri sürülmüştür. 1944 yılına kadar gezegenlerin Güneş’ten koptuğu fikri hakimdi. Bu tarihten sonra özellikle Alman Astronomu Kepler, gezegenlerin meydana gelişleri hakkında yeni bir teori ortaya atmıştır. Buna göre sistemi meydana getiren nebula (gaz ve toz bulutları) çekim kuvvetlerinin tesiriyle parçalanması neticesinde yer yer yoğunlaşmalar meydana gelmiş ve gezegenlerin ilk şekli yoğunlaşan bu ilkel maddelerden meydana gelmiştir. Hatta bu teoriye göre Ay Dünya’dan kopmamış ayrı bir gaz kütlesinin yoğunlaşması neticesinde meydana gelmiştir.

Zamanımızda gezegenler üzerinde yapılan araştırmalar oldukça ilerlemiştir. Başta Merih ve Venüs olmak üzere birçok gezegene gönderilen sondaj uyduları (Mariner ve Venera vb) bu gezegenler hakkında çok değerli bilgiler elde etmiştir. Hatta bu gezegenlerin renkli fotoğraflarını arzımıza göndermişlerdir. Yakın bir zamanda insanoğlu Venüs ve Mars’a ulaşmayı ve buralarda üsler kurmayı planlamaktadır.


İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Genel olarak, yakınlarında bulunan yıldızlara göre uzaklıklarını değiştiren yıldızlara verilen ad. Gezegenler, güneş çevresinde dönen gök cisimleridir. Güneş çevresinde, odaklarından birinde güneş olmak üzere meydana gelen bir elips üzerinde dolanırlar.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Gezegenleri güneş etrafında döndüren etken nedir?Niçin dönüyorlar?

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  çünkü günesin kütlesi onlara göre çok büyük oldugu için kütle çekim kuvveti uyguluyor bundan dolayi ondan gezegenler günesin etrafinda dönüyor dünyanin bize yaptiigi kütle çekimden dolayi herkesin agirligi yani kütle çekim kuvveti vardir her insan yanindaki insana kütle çekim kuvveti uygular ama agirliklarin arasin fazla fark olmadigi için bunu hissetmeyiz hesaplama formülü f=G m1.m2 bölü dnin karesi den hesaplanir

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Bilgilerden şunu anladım:çok eski çağlarda; Dünyanın tabak gibi düz bir yapıda ve hareketsiz olduğu,güneşin dünya çevresinde döndüğü sanılıyordu.Dünyanın şekli alttan ve üsten basık küreye benzer.Dünya güneş sisteminde üzerinde yaşam olan tek gezegendir.Dünyanın 3/4'ü sular ile 1/4'ü karalar ile kaplıdır. Dünyanın yapısında hava soluna bilir.Atmosfer, su ve toprak temel yaşam kaynaklarındandır.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  dünya üç boyutlu gezegen ise dört boyutlu yıldızlar belirli bir sistamatik içinde yıldızın kayması veya yer degiştirmesi gibi bu antştaynın zaman kavramını öne itiyo yıldızlar her yer degiştirdiginde ;bir dereceli zaman kavramı oynuyo geçmiş zaman gelecek zamam ve şimdiki zaman peki bu yıldızlar incelendiginde neden belli bir şekli yada geometrik bir anlamı yok? ya da hepsi niye ayrı ayrı ? bu da manyetik alnın devirdaym ettini gösteririr ...geçmişe ya da gelecek hakkında bilgi sahibi olmamıza yarar.....

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  gezegenler güneş etrafında dönmesinde.en büyük etken kütleri ve birbirlerine olan uzaklıklarıdır bunun akabinder birbirlerine belirli bir uzaklıkta güneş sisteminde askıda kalmışlardır.kendi etrafında ve güneş etrafında dönmelerinin nedeni birbirine olan bu manyetik etkidir.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  iyi de plüton 2006 yılında cüce gezegen ilan edildiğinden dolayı artık güneş sisteminde yer almıyor

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Gezegenler neden döner? Sebebi güneş sisteminin yapısıyla bağlantılıdır. Baştan beri varolan Güneş, başlangıçta rastgele kıvrılmış toz ve gaz bulutlarıyla çevrelenmişti. Yer çekimi tarafında Güneş'e doğru çekilen bu bulutlar, hareketin yönüne iç çarpışmalar nedeniyle ağırlaştı. Tapa deliği çevresinde suyun girdap oluşturması gibi, başlangıçta gezegenleri oluşturan gaz bulutsusunun hızı çok yavaştı ama soğudukça ve küçüldükçe daha da hızlı dönmeye başladılar. Satürn'ün uydusu Hyperion, geçirdiği çok şiddetli çarpışmalar nedeniyle uydunun şekli uzayda düzensizce yuvarlanan patates şekline dönüştü.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Güneş'in etrafında dolanan gökcisimlerine gezegen adı verilir. Dar anlamıyla, Güneş Sistemi içinde, Güneş'in doğrudan uydusu olan ve Uluslararası Gökbilim Birliği (IAU) tarafından bu tanıma uygun bulunmuş 8 gök cismini belirlemede kullanılır. Güneş Sistemi'nde, resmi olarak kabul edilen 'sekiz gezegen'den başka, bu cisimlerle boyut, yörünge ve fiziksel özellikler açısından aynı gruba konabilecek yeni gök cisimlerinin keşfedilmesi, bir yandan da başka yıldızların etrafında da Güneş Sistemi gezegenlerine benzer gök cisimlerinin dolandığının saptanması, 'gezegen' tanımının sınırlarının bulanıklaşmasına neden olmuştur. Uluslararası Gökbilim Birliği'nin (IAU), 1919 yılından bu yana kabul ettiği Güneş Sistemi'nin 8 gezegeni, Güneş'e yakınlık sıralarına göre şunlardır: 1. ☿ Merkür 2. ♀ Venus 3. ⊕ Dünya 4. ♂ Mars 5. ♃ Jupiter 6. ♄ Satürn 7. ♅ Uranüs 8. ♆ Neptün

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Gezegenler
Gezegenler