Giuseppe Gioacchino Belli

Kısaca: Giuseppe Gioachino Belli, tam ismi ile ``Giuseppe Francesco Antonio Maria Gioachino Raimondo``, (d. 7 Eylül 1791, Roma - ö. 21 Aralık 1863), Romalı şair. ...devamı ☟

Giuseppe Gioacchino Belli
Giuseppe Gioacchino Belli

Giuseppe Gioachino Belli, tam ismi ile ``Giuseppe Francesco Antonio Maria Gioachino Raimondo``, (d. 7 Eylül 1791, Roma - ö. 21 Aralık 1863), Romalı şair.

Giuseppe Gioacchino Roma`da bir burjuva ailesinde doğdu. Papalık yazmanı olan babasının görevi nedeniyle ailesiyle birlikte Civitavecchia adlı şehre gitti. Babası koleradan ölünce annesi ve iki kardeşiyle birlikte Roma`ya dönen Belli, Corso Sokak`ta yaşamaya başladı. Yazılığı ilk yıllarında Belli, şair ve arkadaşı Francesco Spada`nın öğütlerini dinleyerek, eserlerini italyanca yazıyordu. 1816 yılında Belli, bir süre için fakirlikte yazınla uğraşarak, Maria Conti adlı, ondan çok daha yaşlı olan zengin kadınla evlendi. Bu evlenmeden sonra Belli, maddi sorunlardan merak hiç etmeden yazmaya sürdürebildi. Çiftin, 1824 yılında doğmuş olan, Çiro adlı bir çocuğu vardı. Belli, Kuzey ve Orta Italya boyunca birkaç defa seyahat ediyordu. Orada, Fransız Aydınlatmanın etkilediği, Roma`da kesinlikle yok olan daha gelişmiş edebi çevreyle tanışmış. Papalığa eleştiri açısına rağmen, Belli`nin siyasi görüşü bütün ömrü süresince tutucu kaldı. Mesela, bir halk isyanından sonra 1849 yılında Roma Cumhuriyeti kurulurken, Belli, Papa`nın tarafını hemen aldı.

Belli, 1863 yılında Roma`da felçten öldü.Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

1791 1863 21 aralık 7 eylül roma

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Giuseppe Gioacchino Belli Resimleri