Gnaeus Calpurnius Piso

Kısaca: Gnaeus Calpurnius Piso (MÖ 44/MÖ 43 civarı - 20), MÖ 7 yılında Konsül olan Romalı devlet adamı. Sonradan Hispania eyalet valisi ve Afrika prokonsülü olarak da görev yapmıştır. ...devamı ☟

Gnaeus Calpurnius Piso (M.Ö. 44/M.Ö. 43 civarı - 20), M.Ö. 7 yılında Konsül olan Romalı devlet adamı. Sonradan Hispania eyalet valisi ve Afrika prokonsülü olarak da görev yapmıştır.

M.S. 17 yılında Tiberius tarafından 4 Lejyondan oluşan bir orduyla birlikte Suriye eyalet valisi olarak atanmıştır. Bazı Roma kaynaklarına göre, Tiberius Piso'yu, tüm Doğu eyaletlerinin yönetimine nezaret etmesi için gönderilen Germanicus'u kontrol edebilmek ve taht için tehlike oluşturmasını engellemek için gizli bir talimatla Suriye'ye vali olarak atamıştır. Piso ve Germanicus bir kaç olayda karşı karşıya gelmiş ve nihayet 19 yılında Piso eyaleti terk etmek zorunda kalmıştır. Germanicus'un aynı yıl içerinde ölümüyle ilgili olarak, her hangi kesin bir delil bulunamamış olada da, onu zehirlettiği iddiasıyla Piso suçlanmıştır.

Piso'nun, Germanicus'un ölümünden hemen sonra Suriye'nin kontrolünü sağlamak için askeri bir girişimde bulunması, büyük bir kızgınlığa neden olmuş ve bu da Tiberius'u Germanicus'un ölümüyle ilgili bir araştırma yapılmasını emretmek zorunda bırakmış ve nihayetinde de Piso ve karısı Roma Senatosunda yargılanmışlardır. Piso, söylentilere göre suçlamaların kendisine de yönelmesinden korkan Tiberius tarafından intihar etmeye zorlanmıştır. Tiberius ve annesi Livia, Piso'nun karısı Plancina'nın suçlamalarından da kurtulmayı başarmışlardır.

Kaynak

  • Tacitus, Yıllıklar, Kitap 1-3
  • R. Syme, The Augustan Aristocracy (Augustus dönemi Aristokrasisi). Oxford University Press 1986.
  • {{Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/wiki/Gnaeus_Calpurnius_Piso |tarih=14 Ocak 2007 |dil=İngilizce |madde=Gnaeus Calpurnius Piso }

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.