--}}

Suriye (Roma Eyaleti)

Diğer anlam|Suriye (anlam ayrımı) " target="_blank"> yılında Roma İmparatorluğu`nun ``Suriye`` eyaleti]

Antakya`dan bir Roma Mozaiği (detay), Louvre Müzesi
Antakya`dan bir Roma Mozaiği (detay), Louvre Müzesi
]

Suriye, M.Ö. 64 yılında Pompeius tarafından fethedilen Roma eyaleti. 637 yılında Müslümanlar tarafından fethedilene kadar yaklaşık yedi yüzyıl boyunca Roma (Bizans) egemenliğinde kalmıştır.

Part sınırını savunmakla görevli olan Suriye ordusu Roma ordusunun üç lejyonundan oluşurdu. 1. yüzyılda, Vespasian`ın askeri darbesini boşa çıkaran Suriye ordusu da bu lejyonlardır. Ayrıca Suriye Üçüncü Yüzyıl Krizi boyunca çok önemli bir stratejik önem kazanmıştır.

2. yüzyıldan itibaren Roma Senatosunda aralarında Claudius Pompeianus ve Avidius Cassius`un da bulunduğu bazı önemli Suriyelilere rastlanır. 3. yüzyılda ise Suriyeliler Severuslar Hanedanı ile Roma tahtına çıkmışlardır.

193 yılında eyalet ``Suriye Coele`` ve ``Suriye Phoenice`` olmak üzeri ikiye bölünmüştür. 4. yüzyılda, I. Theodosius zamanında, ``Suriye Coele`` eyaleti ``Suriye Salutaris`` ve ``Suriye Euphratensis``, ``Suriye Phoenice`` eyaleti ise, ``Phoenice`` ve ``Phoenicia Libanesia`` olmak üzere yeniden ikiye bölünmüşlerdir.

Bölge sık sık Sasanilerin saldırılarına maruz kalsa da, 6. yüzyıla kadar Bizans İmparatorluğunun önemli bir eyaleti olarak kalmaya devam etmiştir. Bölge 637 yılında, Demirköprü savaşı ile birlikte Hulefa-i Raşidin ordusu tarafından fethedilmiştir.

Antik Roma-taslak Suriye-taslak

Kaynaklar

Reflist
  • Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/wiki/Syria_%28Roman_province%29 |tarih=29 Ocak 2008 |dil=İngilizce |madde=Roman province

Roma İmparatorluk Eyaletleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.