nasa

NASA, "National Aeronautics and Space Administration"ın kısaltmasıdır. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olarak tercüme edilebilir. ABD `nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, 29 Haziran 1958 yılında

NASANASA Logo
NASA Logo
NASA, "National Aeronautics and Space Administration"ın kısaltmasıdır. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olarak tercüme edilebilir. ABD `nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, 29 Haziran 1958 yılında kurulmuştur. Bunun dışında uzun vadeli sivil ve askeri roket çalışmalarıda NASA`nın ilgi kolundadır. Yıllık olarak yaklaşık 16 milyar dolar bütçeye sahiptir.

NASA' nın ilk kuruluşu 1915 yılına denk gelir. O zamanki adıyla "NACA"(National Advisory Committee for Aeronautics) uçaklarla ilgilenir. Uçak kanatları ve çeşitli cisimlerin hava ile etkileşimlerini araştıran bu komite zamanla birçok rüzgar tüneli inşa eder ve ABD`nin bütün savaş uçaklarının tasarımlarını körükleyen bir kurum haline gelir.

4 Ekim 1957`de Sovyet Uzay Programı çerçevesinde uzaya ulaşmayı başaran ilk insan yapımı uydu (Sputnik 1) başarısı, ABD`nin bu konuda kendi uzay başarıları elde etme çabalarının tohumlarını oluşturur. Sonrasındaysa İkinci Dünya Savaşı`nın ardından NACA`ya katılan Alman aerodinami uzmanları kuruma büyük katkılar sağlar. Özellikle jet motorları ve süpersonik uçakların tasarımında ilerleme kaydedilir. 29 Haziran 1958`de o zamanın ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower, kurumun adını NASA olarak değiştirir. 1 Ekim 1958`de NASA, 4 labaratuvar ve 8.000 çalışanı ile 46 yıllık geçmişe sahip bir kurumun (NACA) ve liderliğini Wernher von Braun`un yaptığı Alman roket programının önemi tartışmasız katkılarıyla, köklü bir kurum haline gelir. Wernher von Braun halen Amerikan Uzay Programının babası olarak nitelendirilir. Askeri Balistik Füze Ajansı (Army Ballistic Missile Agency) ve Donanma Araştırma Labaratuvarı da yine NASA`ya dahil edilen birimler arasındadır.

Cape Canaveral diye bilinen dev uzay üssünde fırlatma rampaları, uzay kontrol merkezleri, telekomünikasyon sistemleri gibi sayısız tesis yer almaktadır.

NASA`nın şimdiye kadar yaptığı uzay çalışmaları, büyük oranda başarıyla sonuçlanmış fakat ABD`ye milyarlarca dolara mal olmuştur. Özellikle Ay`ın fethiyle sonuçlanan Apollo programı, Skylab, uzay mekiği programları çok büyük harcamaları gerektirmiştir. Ancak 21. yüzyıla doğru gerçekleştirilmesi beklenen büyük uzay istasyonları, Ay istasyonu ve Mars seferi programları yanında, önceki harcamaların çok küçük kalacağı hesaplanmaktadır.

Diğer Uzay Ajanslarıİlgili Bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

nasa

Osmanlıca nasa kelimesinin Türkçe karşılığı.
Kaldırmak. * Engel olmak, men'etmek.

nasa

Fransızca nasa kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. pound-net; pot

nasa

Almanca nasa kelimesinin İngilizce karşılığı.
(National Aeronautics and Space Administration) n. American agency dealing with space travel and research of the universe

nasa

İspanyolca nasa kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. pound-net; pot

nasa

[NASA (National Aeronautics and Space Administration) ] n. American agency dealing with space travel and research of the universe n. NASA, national aeronautics and space administration; American agency dealing with space travel and research of the universe n. pound-net; pot

nasa

İngilizce nasa kelimesinin İspanyolca karşılığı.
[NASA (National Aeronautics and Space Administration) ] s. NASA, Administración Nacional de Aeronáutica y del Espacio (de los E.E.U.U.)

nasa

İngilizce nasa kelimesinin Fransızca karşılığı.
[NASA (National Aeronautics and Space Administration) ] n. NASA (National Aeronautics and Space Administration), Administration Nationale des Questions Aéronautiques et de l'Espace, agence américaine

nasa

İngilizce nasa kelimesinin Almanca karşılığı.
National Aeronautics and Space Administration) ] n. NASA (US Raumfahrtbehörde)

nasa

İngilizce nasa kelimesinin İtalyanca karşılığı.
[NASA (National Aeronautics and Space Administration) ] s. amministrazione spaziale e aereonautica nazionale


İlgili konuları ara

Yanıtlar