Grigori Perelman

Kısaca: Grisha adıyla da anılan Grigori Perelman, 1966 St. Petersburg doğumlu. 1982'de henüz bir lise öğrencisiyken Madrid'deki Matematik Olimpiyatları'nda en yüksek skorla altın madalya aldı. ...devamı ☟

Grigori Perelman
Grigori Perelman

Grisha adıyla da anılan Grigori Perelman, 1966 St. Petersburg doğumlu. 1982'de henüz bir lise öğrencisiyken Madrid'deki Matematik Olimpiyatları'nda en yüksek skorla altın madalya aldı. Perelman, 90'lı yıllarda araştırma bursuyla ABD'deki üniversitelerde bulundu. O dönemki arkadaşları tarafından "Sanki bu dünyadan değil gibiydi" diye tanımlanan Grisha, uzun saç ve tırnaklarıyla Rasputin'e benzetilmiş. Dahi matematikçinin en büyük zevkinin St. Petersburg yakınlarındaki ormanlık alanda mantar aramak olduğu söyleniyor.

misafir - 8 yıl önce
perelmenın hayatı yaşam tarzı incelendiğinde bir adım ötesini görmektedir. Grigori Perelman işte bu teoremi 2002 yılında ispatlayarak dünyanın en zor matematik problemi olan poincare varsayımının çözümünü bulmuş oldu. Bende bu haberi 1 kaç saat önce duydum magazin makle vs okudum anlamaya calıştım şimdi anladım. anladımki benimde yıllardır düşündüğüm zeze benzer bir şey Bende 2 boyut yoktur diyordum herşey en az 3 boyutludur ve de daha fazlası olabilir.bir çizginin 2 boyutlu olmasından bahsetmek anlamsızıdır. sadece geçicibir kabullenmedir.mutlaka bir kalınlıgı vardır. Sevgili fransız felsefeci poincare de bundan bahsediyor. Onu andım ve anladım. hissettim. Sevgili Grigory Perelman ise bunu görebilmiştir.gördüğü sey çözdüğü problemiin cevabı hep olmuş hiçlikile hiç olmamış arasındaki farkı anlamakla alakalıdır.Bu durum onun için bu ödül ün hiçbir anlamı olmadığını ifade eder ve uygular. perelmenın hayatı yaşam tarzı incelendiğinde bir adım ötesini görmektedir.Matemetik olarak hesapladıgında yaşamdaki yapılanların hiçe eşit olduğunu bilmektedir. Hiç bir şeyin yok tan farkı olmadığı mesajını anlatmaktadır.ödü lü alması anlamsızıdır. ödülüaldığı zaman yaşamının degişeceginide zannetmeyin. Sevgili perelmanı anlıyorum. Sevgili ALBERT Einstein de gazetecile dil çıkararak bunu anlatmaya çalışmadımı.Hayati Bingöl ise bunu gördüama tam yorumlamadı bence . Veya tercihi bir şey degiştirmeyecekti.Ömrü yetmedi.

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Grigori Perelman Resimleri