Petersburg

Kısaca: PETERSBURG, Leningrad’ın eski adı. (L) PETERSBURG, A.B.D.’de (Virginia’da) şehir, James River’ın kolu olan Appomatox ırmağı kıyısında; 36 750 nüf. Irmak limanı ve tarım pazarı. Tütüncülük. Dokumacı­lık. Optik âletler. ...devamı ☟

Petersburg Haritası

Petersburg, Leningrad’ın eski adı. Petersburg, A.B.D.’de (Virginia’da) şehir, James River’ın kolu olan Appomatox ırmağı kıyısında; 36 750 nüf. Irmak limanı ve tarım pazarı. Tütüncülük. Dokumacı­lık. Optik aletler.

Federal birlikler 1864′te Petersburg'da Güneylilere yenildiler; ama 1865 nisanın­da kanlı bir muharebeden sonra şehri al­dılar; bu olay Lee’nin teslim olmasına ve Ayrılık savaşının sona ermesine yol açtı. Petersburg porselenleri, 1749′dan sonra Dmitriy Vinogradov tarafından Petersburg Krallık (bugün Milli) imalathanesinde ya­pılmış olan porselenlere verilen ad. Vinogradov’un elinden çıkma ve çok ender olan bu porselenler B markasını taşır. Bu porse­lenler, Katerina II devrine kadar marka olarak devlet arması taşıyordu. Sonradan bunun yerine çariçe ile haleflerinin adları­nın baş harfleri kondu.

Peter Schlemihl’in Acayip Sergüzeşti (Peter Schlemihles Wundersame Geschichte) [1], Chamisso’nun hikayesi. Şeytan, ken­di halinde bir adam olan Peter Schlemihl’e, Fortunatus’un tükenmez serveti karşılığın­da gölgesini satın almayı teklif eder. Artık para sıkıntısı yoktur ama, gölgesini kaybet­tiği için alay konusu olur ve acı çeker. Bu yüzden evine kapanır; sevdiği kadınla evlenemez. Sonunda tabiatla ilişki kurma mut­luluğuna erişmek için bu uğursuz hediye­den kurtulur.

Ayrıca bakınız: St. Petersburg

Petersburg

İngilizce Petersburg kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Petersburg (ciudad en Indiana, EEUU; ciudad en Virginia, EEUU)

Petersburg

İngilizce Petersburg kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Petersburg, ville de l'Indiana (USA); ville de Virginie (USA)

Petersburg

İngilizce Petersburg kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Petersburg, Stadt in Indiana (USA); Stadt in Virginia (USA)

Petersburg

İngilizce Petersburg kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Petersburg (città in Indiana, U.S.A.; città della Virginia, U.S.A.)

Petersburg

İngilizce Petersburg kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Petersburg, cidade no estado de Indiana (E.U.A.); cidade no estado da Virgínia (E.U.A.)

Petersburg

Fransızca Petersburg kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Petersburg, city in Indiana (USA); city in Virginia (USA)

Petersburg

n. city in Indiana (USA); city in Virginia (USA) n. Petersburg, city in Indiana; city in Virginia n. Petersburg, city in Indiana (USA); city in Virginia (USA)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.