Hannibal

Hannibal Barca (Hanibal, Anibal), MÖ 247 ile MÖ 183 yılları arasında yaşamış Sami ırkından gelen Kartacalı politikacı ve general. Hannibal; tüm zamanların en büyük askeri dehalarından biridir.

1. n. (247-183 B.C.) general from the city of Carthage who crossed the Alps in 218 B.C. and conquered Italy
2. son of Hamilcar Barca
3. city and port in east Missouri (USA) where Mark Twain spent his childhoodn. Hannibal
4. male first name
5. general who commanded the Carthaginian army in the second Punic War
6. a town in northeast Missouri on the Mississippi Rivern. hannibal,
Hannibal (ingilizce) almancası
1. n. Hannibal (247-183 v. Chr.)
2. General aus der Stadt Karthago der die Alpen in 218 v. Chr. überquerte und Italien eroberte
3. Sohn des Hamilcar Barca
4. Stadt und Hafenstadt im Osten von Missouri (USA) in der Mark Twain seine Kindheit verbrachte
Hannibal (ingilizce) portekizcesi
1. s. Hannibal (247-183 b.C.)
2. general da cidade de Cártago que cruzou os Alpes em 218 b.C. e conquistou a Itália
3. filho de Hamilcar Barca
4. cidade e porto a leste de Missouri (EUA) onde Mark Twain passou a sua infância
Hannibal (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. Hannibal of Chan-i-bal (betekent iets als genade van Baäl in het Fenicisch en Carthaags)

Hannibal hakkında detaylı bilgi

thumb|200px|right|Hannibal - İki gümüş sikke, M.Ö. 230, British Museum

Hannibal (Hanibal, Anibal), M.Ö. 247 ile M.Ö. 182 yılları arasında yaşamış Sami ırkından gelen Kartaca`lı politikacı ve general. Hannibal bütün zamanların en büyük askeri dahilerinden birisi sayılır. Roma`nın en büyük düşmanı olarak 2. Pön Savaşı`ndaki başarılarıyla tanınmıştır. Filleri içeren ordusuyla İber Yarımadası, Pireneler ve Alpler`den kuzey İtalya`ya girmiş ve Romalıları birkaç önemli savaşta yenerek, Roma`nın askeri gücünü tamamen ortadan kaldırmış, ancak daha sonraları Spartaküs`ün düştüğü yanlışa benzer olarak, Roma`yı ele geçirememiştir.

Kartacalıların yönetici sınıfı daha iyi diplomat ve Roma senatosu daha az inatçı olsaydı, Hannibal`ın askeri başarılarının ardından Roma tamamen ortadan kaldırılabilecekti. Ancak, kendini toparlayan Romalılar Kartaca`ya saldırdı. İtalya`da bulunan Hannibal Kartaca`ya dönerek Romalılarla son kez savaştı ve yenildi. Kartaca ordusu Romalılar tarafından ezildi ve kent baştan başa yıkıldı. Savaştan kaçan Hannibal, kuzey-batı Anadolu`da şu anki Kocaeli/Gebze`de yüzüğünde taşıdıgı bilinen zehiri içmek suretiyle intihar ederek yaşamına son vermiştir. Hannibal dünyaca ünlü bir komutan ve askeri taktikçidir. Savaş tarihçisi Theodore Ayrault Dodge ona askeri "stratejinin babası" unvanını vermiştir; çünkü en büyük düşmanı olan Roma bile onun savaş taktiklerini kullanmıştır. Hannibal`ın yaşamı ve savaşları birçok belgesel ve filme konu olmuştur.Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Hannibal maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Hannibal nerede?

Hannibal haritadaki konumu

Şarkı Sözleri

Santana tarafından söylenen Hannibal adlı şarkının sözleri.


ah ya e ya
ah e yea ya
oba ibo si areo
ergua mala gura
obakoso cabiosile ache
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Hannibal Doğuyor (film)

Hannibal Doğuyor (İngilizce adı: Hannibal Rising) Dr. Hannibal Lecter hakkında yapılan 4. ve 2007 itibariyle en son filmdir.

Hannibal (film)

Hanibal, 2001 yapımı Ridley Scott'un yönetmenliğini üstlendiği psikolojik gerilim filmi. Thomas Harris'ın aynı isimli Hannibal romanından uyarlanmıştır.

Hannibal Hamlin

Hannibal Hamlin (1809 - 1891), ABD'nin 15. başkan yardımcısı ve Cumhuriyetçi Parti'nin ilk başkan yardımcısı. Hamlin, başkan yardımcılığından önce Birleşik Devletler Senatörlüğü, ABD Temsilciler Meclisi üyeliği ve Maine Valiliği yaptı.

Hannibal Lecter

Brian Cox - Manhunter Sir Anthony Hopkins - Kuzuların Sessizliği , Hannibal , Kızıl Ejder Gaspard Ulliel - Hannibal Doğuyor Aaran Thomas - Hannibal Doğuyor (çocuk)

Hannibal Anıtı

Hannibal Anıtı, dünyaca ünlü Kartacalı komutan Hannibal anısına Gebze’de TÜBİTAK arazisi içindeki Hannibal Tepe'ye 1981'de yapılmış anıttır.

Rodoslu Hannibal

Rodoslu Hannibal, Birinci Pön Savaşı sırasında Kartaca donanmasında görev yapmış olan bir denizcidir. Bu savaşlar sırasında Helenistik Dönem'in savaş gemilerinden olan bir quadreme komutanıydı. Lilybaeum Kuşatması sırasında gemisinin hızından ve sığ sularda hareket edebilme ...

Propaganda

Propaganda bir amaca hizmet eden çok belirli bir mesaj sunumudur. Mesaj doğru olsa da yönlü olabilir ve olayın tümünü dengeli bir şekilde sunmayabilir. Genellikle politikada kullanılır ve hükümetler ve politik partiler tarafından desteklenir.

Bursa

Bursa Osmanlı Devletinin bir ara başkentliğini yapan, evliyalar diyarı, tarihî abideler şehri, tabiî güzellikleri ve binlerce senedir bilinen şifalı kaplıcaları ile dünyaca isim yapan il.