Harry Potter Serisi (kitap)

Harry Potter , İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından yedi kitap olarak yazılan fantastik romanlar ve onlardan uyarlanan filmler serisidir.

Harry Potter, İngiliz kadın yazar J.K. Rowling tarafından, yedi kitap olarak planlanan bir kitap serisidir.

Dünya çapında elde ettiği başarı ve yakaladığı satış rakamlarıyla çığır açmayı başarmış ve edebiyat tarihine geçmiştir. Harry Potter serisinin altıncı kitabı piyasaya çıktığı ilk gün ABD`de 100 milyonun üzerinde (dünya çapında yaklaşık 200 milyon) bir satış rakamı yakalayarak erişilmesi güç bir rekora imza atmıştır. Türkiye de dünyayı sarsan Harry Potter çılgınlığından etkilenmiştir.

Harry Potter serisinin ilk kitabı, Harry Potter ve Felsefe Taşı, 1991 yılında piyasaya çıkmıştır. Yedi kitaplık serinin günümüz itibariyle altı kitabı tamamlanıp satışa sunulmuştur. Ünlü serinin kitapları, "Dünyanın En Hızlı Satan Kitabı" ve "Dünyanın En Çok Satılan Çocuk Romanı" adlarını şimdiden üstlerine almışlardır. Kitap serisi, sadece çocukların değil her yaştan okurların ilgisini çekmiştir.

Serinin Konusu

Harry Potter, 11 yıl boyunca hiçbir zaman sevemediği teyzesi, eniştesi ve en çok nefret ettiği kuzeniyle yaşamak zorunda kalmıştır. Anne ve babasının bir trafik kazasında öldüğünü düşünen Harry, beyaz bir baykuşun getirdiği mektupla başlayan olaylarla durumun böyle olmadığını anlayacaktır. Harry`nin cadı annesi Lilly Potter ve büyücü babası James Potter, Harry daha bir yaşındayken Voldemort tarafından öldürülmüşlerdir. Harry, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu`na hiç başvurmamasına rağmen ordan kabulü gelmesiyle kendisinin de bir büyücü olduğunu anlar. Yedi sene boyunca okuyacağı bu gizemli ve devasa okulda onu bekleyen birbirinden tehlikeli ve heyecanlı serüvenler vardır.

Serideki KitaplarAyrıca BakınızKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Harry Potter Serisi (kitap)
Harry Potter Serisi (kitap)