Bir havza bir nehir ya da göl havzası, nehirin kaynağı ve sonlandığı yer arasında kalan ve nehire su veren tüm alanı kapsamaktadır.

Havza

Bir havza bir nehir ya da göl havzası, nehirin kaynağı ve sonlandığı yer arasında kalan ve nehire su veren tüm alanı kapsamaktadır.

Bazı nehir havzaları, özellikle denize çıkışı olmayan iç bölgelerde, göllerde ve /veya iç deltalarda sona erer. Bu havzalar, kapalı havza olarak adlandırılır. Bu nedenle, nehir havzaları yönetsel ya da politik bölümler yerine doğal hidrolojik sınırlara dayanır ve su kaynakları ile eko-sistemlerin korunmasını ve sürdürülebilir kullanımını planlamak için en elverişli birimlerdir.

havza

1 . Bölge, mıntıka:
"Zonguldak kömür havzası."-
2 . coğrafyaDağ veya tepelerle sınırlanmış, suları aynı denize, göle veya ırmağa akan bölge:
"Kızılırmak havzası."-
3 . jeolojiTekne.

havza

dağ ya da tepelerle sınırlanmış, suları aynı denize, göle ya da ırmağa akan bölge. maden bölgesi. yerb. ve coğr. tekne.

havza

Türkçe havza kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Havza] n. basin, river basin, catchment, catchment area

havza

Türkçe havza kelimesinin Fransızca karşılığı.
bassin [le]

havza

Türkçe havza kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Becken
akarsuların kolları ılr toplanan ve bosaltılan alana havza denır
Havzaya mutlaka uğrayın kaplıcalarından faydalanın
haritanız oldukça fonksiyonel bir bilgi bankası niteliğinde teşekkür ediyorum... ve gördüğüm bir yanlışı bildirmek istiyorum. samsun havza ilçesi haritasında demiryurt köyü olarak işaretlediğiniz yer, aslında haritanızda adı hiç geçmeyen CELİL KÖYÜ''''nün bulunduğu yerdir. demiryurt köyü ise celil köyü ile dereköy arasından geçen yolun üzerinde bir köydür... oraları iyi bilen biri olarak bu yanlış konusunda uyarmak istedim. umarım düzeltirsiniz...

İlgili konuları ara

Yanıtlar